Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:446513
 
Author:
Evaluation:
Published: 07.05.2009.
Language: Latvian
Level: Elementary school
Literature: 3 units
References: Not used
Extract

Jānis Čakste (1859 – 1927)

Pirmais Latvijas Valsts prezidents ( no 1922. līdz 1927. gadam) bija Jānis Čakste (1859 – 1927).Pēc profesijas jurists ar Maskavas universitātes izglītību. Līdz 1922. gadam viņš bija ievērojams sabiedrisks darbinieks un publicists. Kopš 1918. gada Jānis Čakste veica Latvijas Tautas padomes priekšsēdētāja pienākumus, bet kopš 1920. gada – Latvijas satversmes sapulces prezidenta pienākumus. Par Valsts prezidentu J. Čakste kļuva 63 gadu vecumā.
Jānis Čakste bija ideāls Valsts prezidents, reizē demokrātisks, katram pieejams, bet ar pašapzinīgu izturēšanos, izsmalcinātām manierēm, teicams orators. Būdams Valsts prezidents, Jānis Čakste
bija taktisks pret visām politiskajām partijām, nekad nepacēla balsi, nevainojami veica samierinātāja, saskaņotāja pārliecinātāja funkcijas, jautājumu apspriešanu vadot ļoti racionāli un lietpratīgi.
Īpaši profesionāli un ieinteresēti viņš pievērsās Latvijas ārpolitikai un Latvijas armijai. J. Čakste ievērojami cēla Latvijas starptautisko autoritāti, pasargāja Latvijas armiju no politiskām ietekmēm.

1918. gads ir sarežģīts un pretrunu pilns posms Latvijas vēsturē. Pirmais pasaules karš, kad savā starpā karoja Krievija un Vācija, tuvojās beigām. Karā sakautais vācu karaspēks vēl joprojām bija aizkavējies Latvijā. Latvijas liktenis šūpojās svaru kausos – vai Latvija paliks Krievijas sastāvdaļa vai beidzot kļūs brīva, neatkarīga valsts? Tāpat kā frontes līnija bija Latviju sašķēlusi divās daļās, arī pašos latviešos nebija vienprātības.
Nodibinājās Latviešu Pagaidu nacionāla padome, kas apvienoja politisko partiju vairākumu, tāpēc tā bija tiesīga pārstāvēt latviešu tautu. Nacionāla padome stingri nolēma – Latvijai jākļūst pastāvīgai, neatkarīgai valstij. Padome izveidoja ārlietu delegāciju, tās vadītājs devās uz Londonu, lai panāktu piekrišanu Latvijas Valsts dibināšanai.
Līdz Satversmes sapulces sanākšanai Tautas padome uzņēmās suverēno varu Latvijā. Par Latvijas padomes priekšsēdētāju ievēlēja Jāni Čaksti, par priekšsēdētāja biedriem – Marģeru Skujenieku un Gustavu Zemgalu. Pagaidu valdības jeb pirmā Ministru kabineta sastādīšanu uzdeva Kārlim Ulmanim. Tautas padome nolēma pasludināt Latvijas Valsts nodibināšanu 1918. gada 18. novembrī.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register