1. IEVADS
Rakstīt par laulāto tiesiskām attiecībām izvēlējos tādēļ, ka likās interesanti uzzināt kaut ko vairāk par šo romiešu ģimenes tiesību daļu.
Romiešu tiesības ir vienas no lielākām antīkās pasaules kultūras vērtībām. Romieši paši uzskatīja, ka tiesības ir zinātne par labo un taisnīgo, ka tiesības ir noderīgas visiem vai vismaz daudziem. Romieši atzina tiesības par vienu no Romas valsts varenības balstiem.
Senās romiešu tiesības sāka studēt universitātēs un pakāpeniski ieviest dzīvē. Tām bija priekšrocība, jo tās bija rakstītas. Itālijā un citās Rietumeiropas valstīs sāka pārņemt romiešu tiesības un pielietot praksē.
Jaunajos laikos, izstrādājot civiltiesību kodeksus, balstījās uz romiešu tiesību principiem. Tāpat vispārējās tiesību teorijas pamatos lika romiešu tiesības un klasiskās jurisprudences atziņas un idejas
Latvijas 1937.gada Civillikums veidots pēc romiešu tiesību institūciju sistēmas un principiem. Romiešu tiesībām ir ļoti liela vispārizglītojoša nozīme. Uz tām balstās valsts un tiesību teorija, tiesību filozofija un daudzas citas tiesību nozares.
Romiešu tiesības ar savu izkopto juridisko tehniku, īsajiem un kodolīgajiem formulējumiem var noderēt par paraugu likumprojektu izstrādāšanā, jo tajās nav ne mazākās kazuistiskas, bet tikai abstraktas skaidras normas, kas nerada šaubas.
…