Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:169717
 
Evaluation:
Published: 14.09.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Ģimenes tiesību izcelšanās Latvijā , tāpat kā lielākajā daļā pārējās pasaules neatraujami saistīta ar agrīno valstisko veidojumu rašanos .
Mūsu zemē pirmie agrīnie valstiskie veidojumi radās un attīstījās no XI līdz XIII gadsimtam . Šajā laikā vēl nepastāvēja attīstīta valsts aparāta , kas spētu noformēt rakstiskus likumus tāpēc tiesiskās kārtības nodrošinājuma kalpoja senās paražu tiesības .
Paražu tiesības nerakstītā veidā jau iepriekš tauta bija mantojusi no iepriekšējām paaudzēm , tāpēc šīs tiesības pamatā bija zināmas visiem un pēc tām arī vadījās ikdienas dzīvē .
Bet līdz šim brīdim vēsturniekiem nav ziņu , ka tās būtu sakopotas uz uzrakstītas . Profesors V.Kalniņš norāda , ka atsevišķi šo tiesību elementi atrodami vēlākos likumdošanas aktos , folklorā un vietējās hronikās (23 ) .
Ģimenes attiecībās kopumā valdošā bija tēva vara , vecākais vīrietis ģimenē realizēja gan aizbildnīgu , gan aizgādnību ( 21 )
Ģimenes tiesībās īpaši regulēts ģimenes izveidošanas institūts , kas arī saistīts ar dzimumu patriarhālo attiecību izveidošanos .
Patriarhālās dzimumu attiecībās valdošais ģimenes izveidošanas veids bija sievietes
Laupīšana un zagšana .
Lai noskaidrotu atšķirtību starp augstāk norādītiem veidiem nedaudz traucē šodienas šo jēdzienu uztvere . Mūsdienās gan jēdziens laupīšana, gan zagšana nozīmē rīcību pret objekta gribu . Bet acīm redzot sievietes nolaupīšana XI gadsimtā jāsaprot kā viņas aizvešana ar varu , pret viņas gribu , bet zagšanu varētu tulkot kā līdzi ņemšanu ar zināmu sievietes piekrišanas daļu . Līgavu zagšanu apliecina šāda tautas dziesma – Pirktin tautas rudzus pirka ,...






Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register