Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:989011
 
Author:
Evaluation:
Published: 25.01.2016.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 14 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  IEVADS    3
  LĪDERĪBAS JĒDZIENA IZPRATNE    3
  LĪDERĪBAS TEORIJAS    6
  IEZĪMJU PIEEJAS TEORIJA    7
  UZVEDĪBAS PIEEJAS TEORIJAS    8
  SITUACIONĀLĀS VAI NEJAUŠĪBU PIEEJAS TEORIJAS    10
  JAUNAS LĪDERĪBAS TEORIJAS    12
  KOPSAVILKUMS    14
  IZMANTOTA LITERATŪRA    16
  PIELIKUMS    17
Extract

KOPSAVILKUMS
Jēdzienam “līderība” nav viennozīmīgas definīcijas un tas tiek lietots ļoti plašā kontekstā. Referāta vadošā definīcija, līderība ir process, kurā persona ietekmē personu grupu, lai sasniegtu kopīgu rezultātu (Northouse, 2013). Skatot šo definīciju no skolas puses, var secināt, ka skolas līderība ir ietekmes process kopīgu izglītības mērķu sasniegšanai.
Referātā tika apskatītas četras vadošās līderības teorijas, no kurām vispopulārākās mūsdienās ir jaunas līderības teorijas (transformatīvā un transaktīvā līderības teorijas). Attiecinot tās uz skolas darbību, var secināt, ka transformatīvās līderības pamatā, līderis (direktors) cenšas iegūt kolēģu atbalstu skolas prioritāšu identificēšanā un risināšanā; motivē darbiniekus būt vairāk iesaistītiem skolas dzīvē un stimulē klases audzinātājus radošai darbībai.
Transaktīvās līderības attiecību starp kolēģiem pamatā ir apmaiņas process. Līderi drīzāk piedāvās atlīdzību vai stimulēs darbiniekus (piemēram, paaugstinājums, algas palielinājums savu plānu atbalstīšanai vai noteiktu uzdevumu izpildīšanai), nekā mēģinās uzlabot savstarpējās attiecības ar tiem vai uzlabot motivāciju. Transaktīvā līderībā skolotāja darba nosacījumi un noteikumi tiek formulēti un atlīdzības veids un process tiek precizēti. Transaktīvās līderības galvenais trūkums var būt nepietiekoša komunikācija starp līderi un darbiniekiem - tikai konkrēta jautājuma apspriešanas gadījumi (īstermiņa), bet tas neietekmē skolotāju uzvedību un skolas rezultātus. Transaktīvai līderībai nav ilgtermiņa saistību attiecībā uz vērtībām un skolas vīziju.
Vēl viena no efektīvām līderības teorijām – situcionālās līderības teorija, kuras ietvaros tiek atzīti daudzveidīgais skolas vides raksturs un līderības stilu pielāgošana konkrētā situācijā (nekā viena stila pielāgošana visās situācijās). Izglītības process ir pārāk sarežģīts un neprognozējams, tāpēc ir svarīgi, kā līderi reaģē uz unikāliem organizatoriskajiem apstākļiem vai problēmām. Līderim ir nepieciešams saprast situāciju un pieņemt vispiemērotāko atbildi tas risināšanai.
Bieži sastopams līderības stils mūsdienu skolās - līdzdalības līderības stils (uzvedības līderības teorija). …

Author's comment
Editor's remarks
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register