Mana studiju darba pētījumu objekts ir Liepājas pilsētas bāriņtiesa, tās funkcijas un kompetence. Mūsdienu Latvijā arvien vairāk ir sastopamas nelabvēlīgās ģimenes, kurās aug nepilngadīgi bērni, ir arvien vairāk pamestu bērnu un bērnu bāreņu, kā arī garīgi nepilnvērtīgi cilvēki(bērni), kuri tiek izmantoti savtīgos nolūkos.
„Ir vecāki, kuri pēc bērna atņemšanas, cenšas ko mainīt savā dzīvē – sakopj un pieremontē dzīvokli, vismaz ieliek durvīs atslēgu, lūdzas, lai atdod bērnu, un solās nelietot alkoholu. Bet ir tēvi un mātes, kas tikai pēc mēneša atjēdzas, ka atvase pazudusi, taču, uzzinājuši, ka bērns atrodas bērnu aprūpes iestādē, neliekas vairs ne zinis par viņu.”(1)
Arī Liepājas bāriņtiesā uzsver, ka visvairāk rūpju viņiem sagādā sociāli nelabvēlīgās ģimenes. Protams, ka bāriņtiesas nevar parūpēties pilnīgi par visiem, kas aug nelabvēlīgās ģimenēs. Līdz ar to bērni sāk klaiņot, zagt un darīt citus noziegumus, sāk iet vecāku pēdās, jo viņi savādāku dzīvi diemžēl nepazīst. Tomēr ir arī tādi bērni, kas bēg no mājām un meklē palīdzību, bet tādu diemžēl ir maz. Nevienam bērnam jau negribas vērsties pret saviem vecākiem.
„Sīvas cīņas bieži vien notiek arī ap bērnu īpašumā esošo mantu, ko vecāki vai aizbildņi vēlas pārdot, bērnu atstājot bešā. Bāriņtiesas uzdevums šajos gadījumos ir atļaut vai neatļaut mantas pārdošanu vai dāvināšanu, taču jebkurā gadījumā noteikti vērā tiek ņemtas bērna intereses un panākts, lai bērns nav zaudētājs.”(1)
Ir gadījumi kad bāriņtiesām nākas vecākiem neatļaut pārdot bērna mantu, jo vecāku interesēs ir saņemt naudu savām vajadzībām, bet nevis bērna. 1997. gadā bāriņtiesā griezās daudz vecāki, kas vēlējās pārdot bērnu sertifikātus un bāriņtiesām bija jāizvērtē, vai šī sertifikātu izmantošana notiks bērnu interesēs. n atvase pazudusi, tatām
Bāriņtiesa ir pilsētas pašvaldības izveidota aizbildnības un aizgādnības iestāde. …