Demokrātisku valsti veido un raksturo tās sabiedrības, kurā saplūst dažādas grupas un dzīvo atšķirīgi cilvēki, kur visiem ir vienlīdzīgas cilvēktiesības un brīvība. Tajā pašā laikā demokrātiska valsts iekārta.
Demokrātiskās valstīs - ir valsts varas dalīšana. Tas, notiek, lai ierobežotu izpildvaru. Tiesu vara un izpildvara valstī jārealizē atsevišķiem, vienam no otra neatkarīgiem valsts orgāniem, kas savstarpēji cits citu uzrauga, ierobežo un līdzsvaro.
Varas dalīšanas princips ir centrālā valsts varas institūciju savstarpējo attiecību ass. Demokrātiskā un tiesiskā valstī visa valsts vara sadalīta starp autonomiem varas atzariem, kas cits citu kontrolē un līdzsvaro. Tas neļauj kādai no valsts varas institūcijām pilnībā piesavināties visu valsts varu, rada šķēršļus patvaļai un varas ļaunprātīgai izmantošanai, veicina brīvību un likumību.
Likumdevēj institūcija Latvijas Republikā ir SAEIMA , vienlaikus ir augstākās varas nesējs, kas tiek ievēlēts tiešās vēlēšanās un ir tieši atbildīgs par valsts pārvaldi vēlētāju priekšā.
Izpildvara ir viens no trim galvenajiem varas veidiem. Izpildvara atbild par likumu īstenošanu un valsts pārvaldi, tāpēc to parasti sauc par valdību. Latvijā augstākā izpildvara saskaņā ar Satversmes 58. pantu pieder Ministru kabinetam, tāpat izpildvaras funkcijas ir valsts prezidentam.
Tiesa jeb "trešā vara" ir galvenais tiesiskās kārtības nodrošināšanas līdzeklis. Par likumu ievērošanu un īstenošanu ir atbildīgi visi valsts institūti - valdība, policija, departamenti (katrs savā nozarē) un pašvaldības -, bet tiesiskās kārtības uzturēšanā īpaša vieta ir tiesai.…