Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:800060
 
Author:
Evaluation:
Published: 07.05.2009.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 8 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Bioloģiskā nozīme    3
  Iegūšana    4
  Īpašības    4
  Mangāna (II) jona pierādīšana    4
  Savienojumi    5
  Izmantošana    9
  Izmantotā literatūra    11
Extract

Mangāns ir metālisks ķīmiskais elements, kas ķīmisko elementu periodiskajā sistēmā apzīmēts ar simbolu Mn un atomskaitli 25. Mangānam ir trīs apakšgrupas elementi – mangāns, tehnēcijs, rēnijs – tie ir metāli d saimes elementi. Mangāna atommasa ir 54,938049 g/mol, blīvums 7210 kg/m3, kušanas temperatūra 1519 K (1246°C), bet vārīšanās temperatūra 2334 K (2061°C).


Atrašanās dabā

Mangāns ir Zemes garozā samērā izplatīts elements – tas aizņem 0,1% no Zemes garozas. Nozīmīgākās mangāna rūdu atradnes ir Indijā, Brazīlijā, Dienvidāfrikā un Rietumāfrikā, Ukrainā, Gruzijā, arī Krievijā (Urālu kalnos). Lieli mangāna krājumi dzelzs - mangāna konkrēciju veidā konstatēti okeānu dzīlēs. Mangānu var atrast gan atmosfēras gaisā (kā cietās suspendētās daļiņas), gan augsnē, gan ūdenī – Mn var uzkrāties zemākajos ūdenī mītošajos organismos (fitoplanktonā, aļģēs, gliemežos, dažās zivīs).
Pazīstamākie mangāna minerāli ir piroluzīts MnO2, braunlts Mn2O3, hausmanīts Mn3O4, mangāna kolčedāns MnS2, rodohrozīts jeb mangāna špats MnCO3, kā arī dzelzs - mangāna minerāls. Mangāns kā mikroelements atrodas augos, cilvēku un dzīv­nieku organismos.

Bioloģiskā nozīme

Mangānam ir svarīga nozīme dzīvajā dabā. Dzīvajos organismos mangāns sastopams Mn2+ un Mn3+ veidā. Mn ietilpst daudzos fermentos, kuri katalizē oksidēšanās – reducēšanās procesus (piemēram, Mn piedalās C vitamīna sintēzē augos). Kaut gan daudzās fermentu aktivēšanas reakcijās mangānu var aizstāt ar magniju, tomēr novērotas vairākas nopiet­nas augu slimības (bāli plankumi cukurbiešu lapās, ābe­līšu mizu puve, nekroze - kādas organisma daļas atmiršana), ja trūkst mangāna. Tāpat ar mangāna trūkumu saistīta mājputnu klibošana, mazasinība, neauglība. Šīs slimības var novērst, papildinot uzturu ar mangāna savienojumiem.
Cilvēka organismā ir ap 50 - 100 mg Mn. Mn stimulē augšanu, regulē iekšējo sekrēcijas dziedzeru darbību, ietekmē vairošanās un dzimumattīstības procesos. Tas nepeiciešams arī asinsrades procesā. Mangāns atrodas visos cilvēka audos un orgānos, bet visvairāk aknās, nierēs un stobra kaulos. No uzturlīdzekļiem mangānu galvenokārt satur augu valsts produkti – graudaugi, pākšaugi, rieksti, lapu dārzeņi, dažādi augļi un tējas. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2,98 €
Work pack Nr. 1132041
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register