IEVADS
Jaunu konkurētspējīgu uzņēmumu veidošanās ne tikai veicinās iekšējās konkurences pieaugumu un nozaru attīstību, bet arī stimulēs ātrāku zināšanu pielietojumu uzņēmumos un dos būtisku ieguldījumu eksporta pieaugumā.
2006. gada 4. jūlijā Ministru kabinets apstiprināja „Latvijas Nacionālo attīstības plānu 2007 – 2013”, kura mērķis ir „... sekmēt līdzsvarotu un ilgtspējīgu valsts attīstību un nodrošināt Latvijas konkurētspējas palielināšanos”. Šī plāna priekšvārdā LR Ministru prezidents A.Kalvītis saka: ”Valdībai jānodrošina tāda uzņēmējdarbības vide, kas stimulētu veselīgu konkurenci. Vide, kurā mazajiem uzņēmumiem būtu nodrošinātas vienādas iespējas augt un attīstīties.”
Valdībai ir jārada tāda vide, kurā privātais sektors varētu attīstīties. Vide, kurā mazajiem uzņēmumiem būtu vienādas iespējas augt un attīstīties. Īpašuma tiesībām ir jāstimulē resursu ieguldīšana ražošanā, kas savukārt paaugstina sabiedrības labklājības līmeni. Sabiedrības dzīves motivācija ir vajadzības un vēlmes, kuru rezultātā veidojas nepieciešamība ieguldīt resursus, ražot, apmainīties ar saražoto. Jebkuras valsts tautsaimniecības pamats ir uzņēmējdarbība.
Latvijas ekonomika šodien vēl arvien pārdzīvo transformācijas periodu Eiropas Savienībā (turpmāk tekstā – ES), turklāt, pēc ievērojamu vietējo ekonomistu uzskata, šis process ilgs vēl 2-3 gadus. Bet pagaidām Latvija, atrodas ES 64 nabadzīgāko reģionu skaitā. Valsts vislielākā ekonomiskā problēma pēdējos gados ir sociāli ekonomiskās attīstības reģionālās disproporcijas.
Patreiz Latvijā MVU attīstības sekmēšanai ir izstrādāta un Ministru kabinetā apstiprināta „Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu attīstības programma 2004. – 2006. gadam”. Tās mērķis ir:”... nodrošināt MVU attīstības politiku atbilstoši ES valstu labākajai praksei”. Turpmāk tiks izstrādātas un darbosies līdzīgas programmas 2007. – 2009. gadam un 2010. -2013, gadam.
Mana studiju darba mērķis ir noskaidrot, kāda nozīme ir maziem un vidējiem uzņēmumiem (turpmāk tekstā MVU) Latvijas un Eiropas Savienības ekonomikā.
Šī darba galvenie uzdevumi ir:
1. Salīdzināt MVU likumdošanu Latvijā un ES.
2. Raksturot MVU.
3. Raksturot MVU pēc makroekonomiskajiem faktoriem.
4. Apskatīt MVU attīstības problēmas un noskaidrot pozitīvos momentus.
5. Izdarīt secinājumus un izteikt priekšlikumus.
…