NOBEIGUMS
Izpildot referāta uzdevumus, autors ir izdarījis turpmākos secinājumus.
1. Mediācijas process kopumā Latvijā ir pazīstams vairāk kā 20 gadus, taču Mediācijas likums ticis pieņemts tikai 2014.gadā. Turklāt mediācijas kā alternatīva domstarpību risināšanas metode arvien ir sekmējama un popularizējama, lai tā būtu sabiedrībai zināma, saprotama un pieejama.
2. Mediācijas procesā tiek ievēroti vairāki pamatprincipi, tajā skaitā brīvprātība un konfidencialitāte. Tikai atsevišķos gadījumos informācija par mediācijas procedūru bez mediatora un strīda pusēm var kļūt zināma kādai citai personai. Tas neļauj secināt mediācijas procesā gūtās atziņas, veidot risinājumu standartus līdzīgām strīda situācijām, lai domstarpību gadījumā puses varētu iedvesmoties kopīgu pārrunu ceļā rast risinājumu bez mediācijas pakalpojuma pirkšanas. Tāpat komerclietās konfidencialitāte noved pie noslēpuma glabāšanas, lai arī ir gadījumi, kad sabiedrībai būtu par to jāzina.
3. Mediācijas procesam konstatējami vairāki ieguvumi salīdzinājumā ar lietas risināšanu tiesā. Vienas un tās pašas strīda puses par vienu un to pašu strīda jautājumu var uzsākt mediācijas procesu atkārtoti, risinājumu meklēšana iegūt abām strīda pusēm pieņemamu strīda iznākumu ir daudz elastīgāka salīdzinājumā ar jautājuma skatīšanu tiesā. Tomēr, panākot vienošanos mediācijas ceļā, nav zināms, kādu nolēmumu šajā jautājumā būtu pieņēmusi tiesa. …