Kas liek cilvēkiem intensīvi virzīties uz mērķi? Kas mudina cilvēkus sacensties un uzvarēt? Kādēļ daži cilvēki, cenšoties gūt izcilus panākumus, ilgstoši spēj izturēt lielas grūtības, turpretī citi spēj izturēt grūtības, turpretī citi spēj izturēt lielas grūtības, turpretī citi spēj darīt tikai to, kas ātri un viegli atmaksājas? Un galvenais- kas motivē cilvēkus darīt to, ko viņi dara?
Motivācija un emocijas ir savstarpēji saistīti jēdzieni; gan motivācija, gan emocijas pamudina mūs rīkoties, taču katra savā veidā. Motivācija rodas kā reakcija uz vajadzībām, kuras ir motivācijas pamatā. Motivācija aktivizē izturēšanos un virza to pretī mērķiem, kurus sasniedzot vajadzības tiek apmierinātas. Ja organismam nepieciešamas uztura vielas, izturēšanās kļust mērķtiecīga, un indivīds meklē barību.
Dažas motivācijas ciešāk ir saistītas ar bioloģiskajām pamatvajadzībām, piemēram, izsalkumu, slāpēm un dzimumattiecībām, turpretī citās atspoguļojas sociālie un kultūras faktori, piemēram, vajadzība pēc atzinības un panākumiem. Noskaidrots, ka daudzas pamatemocijas ir universālas, tādas kā dusmas, laimes izjūta un bailes, bet citas ir specifiskas noteiktai kultūrai. Tomēr pat pamatemociju izpausmes atkarībā no konteksta un kultūras var būt atšķirīgas. Pastāv bioloģiskie, psiholoģiskie, sociālie un kultūras faktori, kas veido motivācijas un emocijas. Šie faktori atbilst trim galvenajām ievirzēm- bioloģiskajai ievirzei, uz sociālajiem aspektiem un uz personību vērstajai ievirzei. …