Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
5,49
You save:
0,99 (18%)
Discounted price*:
4,50
Purchase
Add to Wish List
ID number:951690
Evaluation:
Published: 29.05.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 13 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Motivācija kā galvenais higiēnas iemaņu veidošanas faktors    7
1.1.  Motivāciju veicinošie un pastiprinošie faktori    10
1.2.  Faktori, kas kavē ievērot mutes higiēnu    13
2.  Motivācijas veidošanas principi    16
2.1.  Vispārējie principi    16
2.2.  Vecumposmi un to īpatnības motivācijas procesā    17
  Kopsavilkums    25
  Literatūras saraksts    27
Extract

Ievads
21.gadsimts – mutes veselības gadsimts. Tā par mutes higiēnu kā prioritāti mutes un vispārējā cilvēka veselībā, šodien varētu teikt ikviens veselības veicināšanas, preventīvās terapijas, zobārstniecības, kā arī citās medicīnas nozarēs strādājošais speciālists. Zobu un smaganu veselība, to slimību profilakse ir noteicošie cilvēka veselības uzturēšanā un veicināšanā. Kompleksas stomatoloģisko saslimšanu profilakses programmas realizācija ir šodienas galvenā stratēģija zobārstniecībā un mutes veselības veicināšanā gan Latvijā, gan visā pasaulē. Mutes higiēnai ikdienā jākļūst par vajadzību, ieradumu, par vienu no cilvēka personīgās kultūras kritērijiem.
Ja vēl īsi pirms Latvijas neatkarības atgūšanas mūsu valstī stomatoloģiskās palīdzības pilnveidošanai tika atvēlēti lieli līdzekļi, atvērtas jaunas mācību iestādes stomatoloģiskā personāla sagatavošanai, tad mainoties politiski ekonomiskai situācijai, Latvijas iedzīvotāju veselība pamatā tiek atstāta paša indivīda ziņā, jo rietumu kultūras, kurai šobrīd pieskaitāmi arī mēs, vērtību orientācija raksturojas ar individuālismu: cilvēks, indivīds ir visa sākums. Privātīpašums, personīgs apmierinājums, personiska attīstība, labklājība un panākumi ir motivējošs mehānisms darbībai [1, 31.lpp.].
Mutes dobuma higiēnas kā galvenās stomatoloģisko saslimšanu profilaktiskās metodes pirmsākumi ir meklējami jau senatnē. Pirmie tīrīšanas līdzekļi bija miswak koka zariņi, kurus atrada izrakumos Ēģiptē. Vēlāk parādījās speciāli pulveri, „zobu ziepes”. Šodien mūsu rīcībā ir dažnedažādas zobu pastas, eksogēni stomatoloģisko saslimšanu profilakses līdzekļi. Nepārtraukti tiek uzlabotas un modernizētas zobu birstītes, zobu pastas, interdentālie higiēnas līdzekļi – zobu diegs, zobu kociņi, starpzobu stimulatori u.c. Bez plašā mutes kopšanas līdzekļu klāsta, katram no mums ir savai gaumei un atbilstošām prasībām pieejami dažnedažādi pakalpojumu veidi un pakalpojumu sniedzēji.
Saskaņā ar PVO datiem, 92% no visiem pasaules iedzīvotājiem nemāk un nezina kā pareizi tīrīt zobus [2, 28.lpp.] un, ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu monitoringu 1998. - 2002., kā arī Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu 2002.-2006.gada pētījumus, kurus veikusi Latvijas Sabiedrības veselības aģentūra kopsadarbībā ar Somiju un citām Baltijas valstīm, varam salīdzinoši redzēt, ka skaitļi rāda neapmierinošu mutes dobuma kopšanas tendenci [3]. Mutes veselību raksturo jautājumi par zobu tīrīšanas biežumu un zobārsta apmeklēšanu pēdējā gada laikā. Apskatot pielikumu Nr.1, 2004.gada pētījumā biežāk nekā reizi dienā zobus tīra tikai 29,1% (arī 2002. gadā – 29,1% (pielikums Nr.2)) vīriešu un 50,8% (49,8%) sieviešu, retāk kā vienu reizi dienā zobus tīra 17,9% (17,6%) vīriešu un 5,2% (5,7%) sieviešu, nemaz zobus netīra 7,6% (8,7%) vīriešu un 2,8% (2,1%) sieviešu. Pozitīvā dinamika 2006.gadā saistāma lielā mērā jaunākās aptaujas grupas, 15-24 gadus veco respondentu zobu tīrīšanas paradumiem (pielikums Nr.3). Turpretī 14,4% 55-64 gadus veco vīriešu joprojām nekad netīra zobus un 21% mutes dobumu kopj retāk kā 1 reizi dienā. Zobu tīrīšanas kultūrai ir cieša sakarība ar respondentu izglītības līmeni.…

Author's comment
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Mutes dobuma higiēnas iemaņu motivācija”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/951690

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register