Narkotisko un psihotropo vielu tirdzniecība pasaulē ir viens no ienesīgākajiem kriminālā biznesa veidiem. Latvijā šī problēma ir labi pazīstama. Jau pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados Latvija kļuva par narkotiku tirdzniecības tranzītvalsti, kā arī saņēmējvalsti, un šeit nepārtraukti saasinās kriminogēnā situācija saistībā ar narkotiku tirdzniecību, narkotisko un psihotropo vielu atkarību (turpmāk – narkomānija), kā arī ar tādiem noziegumiem, kuru izdarīšana saistīta ar narkotikām.
Dažādi starptautisku un Latvijas organizāciju veiktie pētījumi liecina, ka sociālā atstumtība, vērtību maiņa jauniešu uztverē, plaša legālo un nelegālo narkotiku pieejamība ir galvenie narkotiku un narkomānijas izplatību veicinošie faktori. Narkotiku aizvien pieaugošās izplatības dēļ sabiedrībā sāk parādīties tādas negatīvas tendences kā samierināšanās ar situāciju vai emocionāla un sociāla norobežošanās no narkomānijas problēmas, kas vēl vairāk saasina problēmu un apgrūtina tās risināšanas iespējas.
Vairākums narkomānijas upuru ir jauni cilvēki, un tas neizbēgami atstās būtisku iespaidu uz Latvijas sabiedrības veselības stāvokli nākotnē, valsts turpmāko kopējo sociālo un ekonomisko attīstību. Var prognozēt, ka izdevumi šo cilvēku ārstēšanai turpmāk tikai palielināsies. Turklāt šie cilvēki ļoti bieži kļūst atkarīgi no noziedzīgās pasaules darboņiem un iesaistās dažādos noziegumos, kuriem nereti raksturīga neattaisnota vardarbība. Tas viss būtiski mazina sabiedrības uzticēšanos valsts tiesībaizsardzības iestādēm, kā arī valsts pārvaldei kopumā.…