Nepilngadīgie ļoti viegli ļaujas dažādām masu psihozēm, modei utt., kas var radīt uzvedības probēmas, kurām ir vairāki galvenie pamatcēloņi:
• centieni pievērst sev apkārtējo uzmanību ( parasti tas ir nepilngadīgiem, kuriem trūkst vecāku uzmanības),
• atbildības sajūta,
• neveiksmju radīto reakciju pārvirze no vienas sfēras citā,
• vēlēšanās būt pirmajam ( cīņa par savu vietu sākas jau ģimenē un ir saistīta ar vajadzību būt patstāvīgam, neatkarīgam, iegūt pašnoteikšanos).
Runājot par nepilgadīgajiem likumpārkāpējiem, tad tie veidojas no grūti audzināmiem pusaudžiem. Visi grūti audzināmie gan nav likumpārkāpēji, bet visi likumpārkāpēji atzīstami par grūti audzināmiem, kuriem nepieciešama palīdzība.
Nepilngadīgas personas emocionālā un psiholoģiskā noturība nav pietiekoša, līdz ar to, nepilngadīgais objektīvi nespēj kontrolēt savu uzvedību un atšķirt robežu stap vēlamo un iespēju to realizēt, tāpēc šādai personai piemīt arī nepatiess priekšstats par reālajām dzīves vērtībām. Nepilngadīgajiem, kuriem formējas šāda personība, parasti ir egoistiski un pieprasa tūlītēju savu vēlmju apmierināšanu. Viņu psihe ir vāja un nestabila, viņi ir viegli iespaidojami, bailīgi, piekāpīgi un paši nereti cieš no tā, jo savu piekāpību uzskata par rakstura vājumu.
Nepilngadīgo personu noziedzīga nodarījuma izdarīšanas īpatnība ir nerēķināšanās ar padarītā sekām. Atšķirībā no pieaugušas un pieskaitāmas personas, kura iepriekš izplāno noziedzīgu nodarījumu un apzinās padarītā sekas, nepilgadīgais bieži vien nerēķinās ar sekām un nespēj tās paredzēt.
…