SECINĀJUMI
1. Ar jēdzienu ,,nepilngadīgo noziedzība” ir jāsaprot noziegumu kopums, ko veikuši pusaudži vecumā no 14 līdz 18 gadiem, konkrētā teritorijā noteiktā laika posmā.
2. Kopējais nepilngadīgo noziedzības līmenis Latvijā pēdējo desmit gadu laikā ir samazinājies, kas varētu būt saistīts ar bērnu kopējā skaita samazināšanos valstī. Savukārt, pēdējo divu gadu laikā tas ir patstāvīgi nemainīgs.
3. Lielāko daļu no nepilngadīgo izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem veido zādzība, laupīšana, transportlīdzekļa vadīšana alkohola ietekmē un mantas piesavināšanās vai iznīcināšana.
4. Lai varētu sekmīgi cīnīties ar noziedzību, svarīgi noskaidrot nepilngadīgo noziedzību ietekmējošos faktorus. Pētījuma gaitā noskaidrots, ka galvenie nepilngadīgo noziedzību izraisošie faktori ir ģimenes ietekme, alkohola un narkotisko vielu lietošana, masu mediju un interneta ietekme, vienaudžu un sabiedrības ietekme.
5. Nepilngadīgo noziedzības cēloņi ir savstarpēji saistīti un atkarīgi cits no cita.
6. Kriminālsodi nav labākie nepilngadīgo ietekmēšanas līdzekļi, eksperti un statistikas dati apliecina, ka notiesāšana un soda izciešana neattur personu no jaunu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas.
7. Lai gan Latvijā darbojās vairākas nepilngadīgo noziedzības novēršanai veltītas preventīvas programmas, eksperti atzīst, ka tās ir maz efektīvas. Latvijā ir jūtams vienota normatīvā akta trūkums, kas paredzētu darbu ar nepilngadīgajiem, visas tiesību normas ir sadrumstalotas atsevišķos normatīvos aktos.
8. Latvijā bērnu tiesību, sociālās drošības, izglītības, nodarbinātības jautājumi tiek risināti atsevišķi, nesaistīti ar ģimeni.
…