Viens no kriminālprocesa pamatprincipiem ir nevainīguma prezumpcija, ko nosaka un garantē gan starptautiskie dokumenti cilvēktiesību jautājumos, gan Latvijas valsts likumi. Lai pareizi un efektīvi izpildītu kriminālprocesa uzdevumus, ir jāievēro visi kriminālprocesa principi, nevainīguma prezumpcijas princips, tāpēc par sava studiju darba tematu esmu izvelējies nevainīguma prezumpcijas principu. Savā darbā es vēlos to izpētīt dziļāk, tieši kā tas darbojas teorijā, gan arī kā to patreiz pielieto praksē.
Šī principa vieta un loma kriminālprocesa uzdevumu risināšanā ir svarīga, taču neskatoties uz to Latvijā samērā maz pēta šo jautājumu, par to liecina niecīgs avotu saraksts latviešu valodā, ko iespieduši mūsu izdevniecībās. Visu kriminālprocesa principu būtība izpaužas to saturā, katram principam ir sava nozīme un katru jāpielieto konkrētā situācijā, stadijā. Kopumā principi atspoguļo kriminālprocesa būtību, tā galvenās, raksturīgākās iezīmes un kriminālprocesuālās likumdošanas pamatu.
Latvijā nevainīguma prezumpcija ir ietverta dažādos likumos, gan kā konstitucionālais princips, gan likumā „Par Tiesu varu”, gan Latvijas Kriminālprocesa kodeksā (KPK). Tie visi kopā regulē šo principu, to pastāvēšanas kārtību un realizāciju. Pēc maniem ieskatiem nevainīguma prezumpcija vistiešāk realizējas visās kriminālprocesa stadijās. Sākot jau no aizdomās turētās personas notveršanas līdz pat krimināllietas nodošanai Tiesā, un likumīga sprieduma stāšanās spēkā.
Savā darbā es vēlos pievērsties arī citu valstu pieredzei un zināšanām par nevainīguma prezumpciju, kad un kur to piemēro. Tā, kā tas attiecināms uz vairāku valstu kriminālprocesu, par piemēru es ņēmu Krieviju. …