Valsts nodokļi Latvijas Republikā
Nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums valsts vai pašvaldības budžetā, ko nodokļa maksātāji veic bezatbildības ceļā.
Budžets ir naudas ieņēmumu un izdevumu saraksts, kas sastādīts noteiktam laika periodam, parasti gadam.
Konsolidētais kopbudžets ir valsts pamatbudžeta, valsts speciālā budžeta, pašvaldību pamatbudžeta un pašvaldību speciālo budžetu summa, no kuras atskaitīti transferti.
Pamatbudžets ir budžeta daļa, kuru veido visi ieņēmumi, izņemot īpašiem mērķiem iezīmētos ieņēmumus, ziedojumus un dāvinājumus, kā arī izdevumi, kurus paredzēts segt gada laikā.
Speciālais budžets ir budžeta daļa, kuru veido īpašiem mērķime iezīmēti ieņēmumi, kā arī ziedojumi un dāvinājumi naudā vai natūrā un kuras līdzekļi izlietojami saistībā ar šiem ieņēmumiem.
Tātad, lai gan nodokļi sastāda lielāko valsts budžeta ieņēmumu daļu, pastāv arī citi valsts budžeta ieņēmumu avoti:
Ieņēmumi, kas savācami valsts mērķiem saskaņā ar nodokļu likumiem, nodevām un maksājumiem par budžeta institūciju sniegtajiem pakalpojumiem, ieskaitot aktīvu realizācijas tīros ienākumus, kā arī saņemtie procentu maksājumi un dividendes;
Dotācijas un dāvinājumi naudā vai natūrā;
Aizņēmumi, kas paredzēti, lai finansētu valsts budžeta deficītu.
Ja jau nodokļu veidā budžetam tiek maksāts, tad par to kaut kas ir jāsaņem pretī. Tāda nu ir tā tirgus ekonomika. “Prece”, ko mums piedāvā valsts budžets, ir valsts budžeta izdevumi, kas sastāv no līdzekļu asignējumiem noteiktām valsts vajadzībām saskaņā ar ikgadējo valsts budžeta likumu, kā arī ar citiem likumiem, ieskaitot speciālos budžetus.
…