Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:244373
 
Author:
Evaluation:
Published: 01.10.2010.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 10 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    2
1.  Līguma vēsturiskais aspekts    3
2.  Līguma noslēgšanas vispārējie principi    4
3.  Nomas un īres līguma jēdziens, būtisko atšķirību iezīmes    6
3.1.  Līguma priekšmets kā tiesību objekts    8
3.2.  Nomas un īres līguma subjekti, tiesiskās attiecības    10
4.  Nomnieka un īrnieka līguma izbeigšanās un tiesību zaudēšana    12
  Nobeigums    13
  Izmantoto avotu un literatūras saraksts    14
Extract

Līgumisko saistību institūts un tā ietekme sabiedrisko attiecību modelī attīstījies jau no antīkiem sabiedrisko iekārtu pastāvēšanas laikiem. Neapšaubāmi jāpiemin slavenās romiešu civiltiesības, kuras atstāja milzīgu ietekmi uz Rietumeiropas tiesiskās domas turpmāko attīstību. Jau tajos laikos saimnieciskās un politiskās dzīves dinamika prasīja tiesību jomas pilnveidošanu, ieviešot precīzus, maksimāli skaidrus un publiski pieejamus civiltiesību principu formulējumus. Pilnveidojoties tiesību zinību jomai, tika izstrādāti Divpadsmit tabulu likumi, kuriem neskatoties pat uz to formālo raksturu, bija milzīga nozīme romiešu tiesību tālākā attīstībā un kurus arī reāli var uzskatīt par romiešu civiltiesību pamatu, jo tajos jau parādās tādi formulējumi, kā aizdevuma līgums, tiek reglamentētas darījuma savstarpējās attiecības.1 Detalizēti tika izstrādātas teorētiskās normas par līgumu formām, līgumu slēgšanas noteikumiem, līgumslēdzēju gribu un faktoriem, kas to var ietekmēt. Piemēram, pateicoties tieši šīm tiesībām, līguma puses pat mūsdienās apzīmē ar svešvārdu par kontrahentiem.
Jau senajā Romā juristi bija izstrādājuši detalizētus noteikumus par līgumu slēgšanu, kuri ietvēra sevī arī normas par līgumu būtiskajām sastāvdaļām un nosacījumus, kas jāievēro lai līgums būtu spēkā, kā arī līgumslēdzēju gribas brīvību un faktoriem, kas tos var ietekmēt.2
Latvijā tiesības mūsdienu izpratnē sāka veidoties IX gadsimta sākumā pēc lēņu sistēmas likvidēšanas un dzimtbūšanas atcelšanas. Īpaši tas attiecās uz lietu tiesībām, jo pēc tam, kad beidza pastāvēt dalītā īpašuma tiesiskās attiecības, radās iespēja daudz pilnīgāk piemērot romiešu civiltiesības.
XX gs. jaundibinātā Latvijas valsts pārņēma agrākas Krievijas likumus, kas bija spēkā tagadējā Latvijas teritorijā līdz apvērsumam 1917.gadā, tādejādi savu spēku saglabāja arī vēsturiskās privāttiesības. Līdz 1938.gada 1.janvārim, kad stājās spēkā 1937.gada Latvijas Civillikums, zemniekiem tika saglabāts īpašs civiltiesiskais stāvoklis, kas balstījās uz IX gadsimta zemnieku likumiem, un no tiem Latvijas Civillikumā tika pārņemta īpašā zemes mantošanas un nomāšanas kārtība, kas ir spēkā arī mūsdienās.3
Padomju Savienībā pat nelietoja tādu jēdzienu kā privāttiesības. Latvijas PSR tiesībām, tāpat kā visām padomju saistību tiesībām, bija raksturīga gribas brīvības ierobežošana darījumos. Padomju pilsoņu civilās attiecības ievērojami reglamentēja ar tipveida līgumiem. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,48 €
Work pack Nr. 1307500
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register