NORMATĪVO AKTU HIERARHIJA. 1
Viens no tiesiskas valsts stūrakmeņiem ir tiesību vara jeb tiesību virsvadība. Tiesību varas nodrošināšanai kalpo ne tikai tiesību avoti, bet arī normatīvo aktu hierarhija. Normatīvo aktu hierarhijas pamatu veido likuma vara un vispirms konstitūcijas likuma vara. Konstitūcijas likuma varas ievērošana un respektēšana ir svarīga garantija, lai netiktu pieņemti nelikumīgi un prettiesiski lēmumi.
Tiesību aktu, kas satur tiesību normas, sauc par normatīvo tiesību aktu. Piemēram, norādījumi, instrukcijas elektrotehnikas vai mēbeļu komplektācijas jomā ir normatīvi akti, bet ne tiesību akti, jo tie satur tehniskas vai citas tamlīdzīgas nejuridiskas normas.
Normatīvs akts ir publiskās varas – tautas, valsts vai pašvaldības – institūcijas tiesību normu jaunrades akts. Normatīvos aktus izdod par attiecībām, kas ietilpst to kompetencē. Normatīvs akts ir adresēts nenoteiktam tiesību subjekta lokam un ir paredzēts iepriekš nenoteikta skaita gadījumu vairākkārtējai regulēšanai.
Normatīvi akti ir likumi, noteikumi, nolikumi, instrukcijas, ieteikumi un citi tiesību akti. Ar normatīvo aktu tiek ne tikai noteiktas, bet arī grozītas un atceltas tiesību normas.
…