Savā referātā vēlos aplūkot tādu krimināltiesību jēdzienu kā noziedzīgs nodarījums, tā pazīmes, kā arī noziedzīgu nodarījumu veidus.
Latvijas Republikas Krimināllikums nosaka, ka pie kriminālatbildības saucama un sodāma tikai persona, kas vainīga nozieguma izdarīšanā, t.i., kas ar nodomu vai aiz neuzmanības izdarījusi krimināllikumā paredzētu sabiedriski bīstamu nodarījumu ar kaitīgām sekām.
Latvijas Krimināllikuma 7.pantā ir uzskaitīti visi noziedzīga nodarījuma veidi, kā arī īsumā aprakstīts katrs no šiem nodarījumiem. Pamatojoties uz šo pantu un izmantojot arī Krimināllikuma komentārus, es mēģināšu paskaidrot noziedzīga nodarījuma jēdzienu un visus noziedzīga nodarījuma veidus.
NOZIEDZĪGA NODARĪJUMA JĒDZIENS
Latvijas Republikas Krimināllikuma 6. Pants nosaka, ka “Par noziedzīgu nodarījumu atzīstams ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības izdarīts nodarījums (darbība vai bezdarbība), kurš paredzēts šajā likumā un par kura izdarīšanu draud kriminālsods.”
Nodarījums ir personas konkrēta uzvedība, kas izpaužas prettiesiskā darbībā vai bezdarbībā. Cilvēka domas, uzskati, pārliecība, nodoms un nodoma izpaušana, kaut arī būtu valstij, sabiedrībai vai atsevišķai personai nepieņemami, nav sodāmi, ja nav realizēti dzīvē.…