-
Osteoporoze
Mūsu senči 700 000 gadus atpakaļ bija mednieki un papildus vāca ēdamas lietasdabā. Barības iegūšana prasīja lielu fizisku piepūli. Mūsdienās ir daudz pārtikas, bet nav nepieciešams fiziski piepūlēties tās iegūšanai. Ar pārtiku uzņemto enerģijas daudzumu būtu nepieciešams sabalansēt ar patērēto enerģiju, bet patērēt enerģiju vartikai kustoties. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, mūsdienās saslimstība,
mirstība un invaliditāte galvenokārt ir saistīta ar neinfekciozām slimībām, kuraspašreiz pasaulē ir par iemeslu 60% no visiem nāves gadījumiem un 47 % gadījumos no visām saslimšanām; pie tam, šie skaitļi līdz 2020. gadam varētu atbilstoši pieaugt īdz 73% un 60 %. Neveselīgs uzturs un mazkustīgums ir vadošie neinfekciozoslimību izraisošie faktori un būtiski iespaido saslimstības, invaliditātes un mirstībasrādītājus.
Vissatraucošākās ar veselību saistītās problēmas pusaudžu vecumā ir neveselīgs uzturs, nepietiekama fiziskā aktivitāte un pārāk liels uzņemtais enerģijas daudzumsattiecībā pret patērēto enerģijas daudzumu. Medicīna viena šīs problēmas atrisināt nevar. Mūsdienu sabiedrībā veselību nosaka indivīda dzīves stils, ko cilvēks ēd, cik lieto šķidrumu, cik daudz ikdienā nodarbojas ar sportu, kādi ir darba apstākļiem unstresa līmenis.
Cilvēkam ir tiesības uz pašizzināšanu , pašregulāciju, lēmumu pieņemšanu, radošu problēmu risināšanu.…
Katrai trešajai sievietei un katram astotajam vīrietim virs 50 gadu vecuma var būt osteoporotisks lūzums. Stipri kauli mūs balsta un ļauj mums brīvi kustēties. Tie aizsargā mūsu sirdi, plaušas un smadzenes no ievainojumiem. Ja kauli ir trausli – tie var viegli salūzt. Tad var zaudēt spēju pārvietoties. Kauliem kļūstot neizturīgiem, samazinās augums, veidojas kupris. Ir vairākas kaulu slimības. Biežāk sastopamā no tām - osteoporoze. Skelets „sadrūp” un vairs nespēj noturēt ķermeņa svaru. Ar osteoporozes ārstēšanas problēmu ārzemēs nodarbojas jau sen, pie kam, īpaši aktīvi pēdējā desmitgadē, kas saistīts ar densitometrijas ieviešanu praksē. Diemžēl līdz pat šim brīdim nav izstrādātas kopējas osteoporozes terapeitiskas programmas un ārstēšanas režīmi, ko var izskaidrot ar tās multifaktorālo dabu un sarežģīto patoģenēzi. Ārstniecisko pasākumu galvenais mērķis - kaulu metabolisma procesu sabalansēšana, kā arī pacienta dzīves kvalitātes saglabāšana vai uzlabošana. Mērķa sasniegšanai nepieciešams samazināt vai pārtraukt kaulu masas zaudēšanu; samazināt sāpju sindromu mugurkaulājā un perifērajos kaulos; uzlabot slimnieka funkcionālo stāvokli un novērst iespējamo pasliktināšanos; atjaunot darbaspējas un psihoemocionālo stāvokli. Līdzās etiopatoģenētiskajai terapijai ar preparātiem, kas domāti kaulaudu remodelēšanas procesu normalizācijai un minerālās homeostāzes saglabāšanai, tiek nozīmēta arī simptomātiska terapija, kas ietver diētu ar paaugstinātu kalcija un fosfora sāļu saturu, nesteroīdos pretiekaisuma preparātus, pretsāpju līdzekļus, miorelaksantus, kas samazina sāpju sindromu un muskuļu spriedzi. Līdz ar to pacienta kustību aktivitāte paaugstinās un paātrinās iespēja uzsākt rehabilitāciju.
-
Coca-cola
Research Papers6 Cooking, Food Processing, Anatomy, Medicine and Hygiene
- Latvijā biežāk sastopamo slimību definīcijas, pazīmes un cēloņi
- Osteoporoze
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Menopauze
Research Papers for secondary school7
-
Tenisista elkonis
Research Papers for secondary school17
Evaluated! -
Dopinga ietekme uz cilvēka veselību
Research Papers for secondary school25
Evaluated! -
Skolēnu uztura problēmas un ķermeņa masa
Research Papers for secondary school28
-
Zobu pasta un zobu pastu daudzveidība veikalos
Research Papers for secondary school11