IEVADS.
Ekologiskās tiesības mūsdienu pasaulē un arī Latvijā ir aktuāla un īpaši svarīga tiesību nozare, kas juridiski palīdz saglabat un aizsargat cilvēces un valstu vislielākās vērtīvas – dabiskos dzīves apstākļus, kurus veido zeme, tās dziles, meži, ūdeņi, dzīvnieki un augi, atmosfēras gaiss un ozona slānis. Šie dabas objekti kopā veido cilvēka dzīves vidi, no kuras kvalitātes ir atkarīga vina veselība un dzīvība, darba spējas un labklājība.
Katrs uz Zemes apzināti vai neapzināti saprot gaisa kvalitātes nozīmi mūsu dzīvē, jo tas ir neatņemama sastāvdaļa visa dzīva eksistencē uz Zemes. Bet reti kas aizdomasies par to, kas aizsargā mūs no dzīvības un labas pašsajūtas avota – Saules - navējošā ultraviolēta starojuma.
Ozona slānis ir Zemes galvenais aizsargs pret Saules ultravioleto starojumu. Taču kopš 1980. gadiem ozona slānis strauji noārdās, un šobrīd dauzos pasaules reģionos, t. sk., rudenī un ziemā virs Latvijas, tas ir pārāk plāns. Rezultātā palielinās saslimstība ar ādas vēzi un acs kataraktu, novājinās imunitāte, samazinās lauksaimniecības ražas, zivju nozveja u. c.
Atmosfēras gaisa sastāvs ir veidojies milijoniem gadu laikā un dabā nostabilizējies, nodrošinot dzīvības un vielu aprītes procesus. Gaisa sastāva būtiskās izmaiņas, kas notiek mūsu dienās sakarā ar pastiprinātu skābekļa patēriņu un gaisa piesarņošanu ar veselībai kaitīgām gāzem un citām vielām, kaitīgi ietekmē apstākļus uz Zemes.
Tādēļ par vienu no aktuālākajām vides aizsardzības problēmām ir kļuvusi atmosfēras gaisa un ozona slāņa kā vitāli nepieciešamas vides sastāvdaļas aizsardzība ar nacionālo un starptautisko tiesību palīdzību. Ozona slāņa aizsardzībā šobrīd ir iesaistījušās 189 pasaules valstis, t.sk., Latvija. Gandrīz visām tehnoloģijām, kurās izmanto ozona slāni noārdošās vielas, ir atrastas alternatīvas, un šo vielu ražošana, tirdzniecība un lietošana strauji samazinās. Zinātnieki prognozē, ka, ja tiks ievēroti pašreiz īstenotie pasākumi ozona slāņa aizsardzībai, ozona slānis atjaunosies un atgūs savu normālo stāvokli ap 2050 - 2060. gadu.
Šīs darbs dod ieskatu ozona slāņa un gaisa aizsardzbas reglamentējošā likumdošanā, to realizēšanā, celt ikkatra apzinu par to saglabāšanas svarīgumu.
…