Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:685895
 
Author:
Evaluation:
Published: 23.02.2007.
Language: Latvian
Level: Elementary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Vērojot mūsu planētu Zemi no kosmosa, tā piesaista ar savu zilgano krāsu. Šo zilo caurspīdīgo krāsu veido atmosfēras slānis, kas ir viens no nosacījumiem, lai uz planētas pastāvētu dzīvība. Atmosfēra mūs apgādā ar gaisu, ko mēs elpojam, kā arī regulē globālo temperatūru, satur ozona slāni, kas kalpo kā filtrs pret nāvējošo Saules radioaktīvo starojumu.
Apmēram biljons gadu ozona molekulas atmosfērā ir sargājušas mūsu planētu, taču pēdējā pusgadsimta laikā cilvēka darbība ir sākusi apdraudēt to pastāvēšanu. Apmēram 90% no visa ozona daudzuma atmosfērā atrodas augstumā starp 10 un 40 km. Šo atmosfēras slāni sauc par stratosfēru. Ozons vēl ir arī troposfērā.
Ozona molekula sastāv no 3 savstarpēji saistītiem skābekļa atomiem. Tā ķīmiskā formula ir O3. Ja ozons nokļūst gaisā, ko cilvēks ieelpo, tas kļūst par bīstamu gaisa piesārņotāju, kas ir kaitīgs cilvēka organismam. To sauc par “piezemes slāņa ozonu” jeb troposfēras ozonu, un tas veidojas noteiktos apstākļos, reaģējot slāpekļa oksīdiem un gaistošajiem organiskajiem savienojumiem Saules gaismas ietekmē. Šajā slānī esošais ozons ir saistīts ar siltumnīcas efekta veidošanos.
Zemes atmosfēras augstākajos slāņos (stratosfērā) ozona slānis aiztur sevišķi bīstamu Saules ultravioletā starojuma daļu. Šajā slānī esošo ozonu cilvēce cenšas aizsargāt.
Neviena praktiska cilvēka darbība nav ietekmējusi ozona slāni, taču līdz ar 70-gados veiktajiem zinātniskajiem atklājumiem: ātrgaitas pasažieru gaisa laineru un aerosolu ieviešanu sākās ozona slāņa apdraudēšana. Ātrie lidaparāti parasti lido augstu, kur gaiss ir retināts un atmosfērā tiek izdalīti slāpekļa savienojumi, kas iesaistās ķīmiskajās reakcijās ar ozona molekulām, kuru rezultātā ozona slānis sarūk. Arī hlorfluorogļūdeņraži (saīsinājums no angļu valodas: CFC- chlorfluorcarbons) ir vieni no noderīgākajiem savienojumiem, kādus cilvēki jebkad izgudrojuši. Tos dēvē par “aukstuma aģentiem”, lietojot arī nosaukumu freons. Tie ir noderīgi izolācijai, aerosolu balonu pildījumos, ir labi šķīdinātāji metālu tīrīšanai. Septiņdesmito gadu sākumā pasaulē ražoja miljonos tonnu CFC gadā un neraizējoties izlaida atmosfērā.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2,48 €
Work pack Nr. 1349098
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register