Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:379662
 
Author:
Evaluation:
Published: 18.12.2012.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 7 units
References: Used
Time period viewed: 2000 - 2010 years
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  IEVADS    3
1.  VALSTU VALDĪŠANAS FORMU RAKSTUROJUMS    4
1.1.  Monarhija, tās pamats un uzbūve    4
1.2.  Parlamentārā monarhija    4
1.3.  Parlamentārās monarhijas iekārta    5
1.4.  Republika    5
1.5.  Parlamentārā republika    6
1.6.  Parlamentārās republikas iekārta    6
2.  EIROPAS PARLAMENTĀRĀS REPUBLIKAS UN PARLAMENTĀRĀS MONARHIJAS    8
2.1.  Monarhijas valstis    8
2.2.  Republikas valstis    8
2.3.  Lielbritānijas parlamentārās monarhijas iekārta    8
  SECINĀJUMI    10
  IZMANTOTĀ LITERATŪRA    12
  PIELIKUMI    13
Extract

SECINĀJUMI
1. Parlamentārajā monarhijā monarha suverenitāti ierobežo parlamentārā pārstāvniecība un konstitucionālie principi. Tātad par suverēnās varas subjektu kļūst koleģiāla politiska institūcija – parlaments, kurā karalim ir īpašs stāvoklis.
2. Parlamentārajā republikā pilsoņi ievēl tikai Saeimu, kas ir atbildīga vēlētāju priekšā par savu darbību. Visas pārējās institūcijas un amatpersonas (izņemot pašvaldības) ir tieši vai netieši atbildīgas Saeimai. Arī Valsts prezidents ir Saeimas izraudzīts, un šī institūcija ir apveltīta galvenokārt ar reprezentatīvām funkcijām.
3. Parlamentārisms ir pārstāvnieciskās demokrātijas senākā forma, par kuras etalonu tiek uzskatīta Lielbritānijas politiskā sistēma. Parlamentārisma pamatpazīme ir tā, ka vienīgā tautas vēlētā institūcija ir likumdevējs jeb parlaments, kurš sevī iemieso vēlētāju suverēno gribu. Tieši parlaments veido un apstiprina valdību, kura savukārt ir atbildīga par savu darbību parlamentam. Ja parlaments nobalso par neuzticības izteikšanu, tad valdībai ir jāatkāpjas, dodot vietu citam kabinetam vai sasaucot jaunas parlamenta vēlēšanas.
4. Parlamentārajā monarhijā likumdošanas valdība pieder parlamentam, kurš sastāv no apakšējās palates un augšējās palates. Izpildvara pieder valdībai, kurā valda premjer-ministrs. Parlamentārās monarhijās monarham Veto (aizliegums) tiesības ir tikai gadījumos, kas paredzēti likumā, ministru iecelšana ir atkarīga no parlamenta uzticības votuma, monarha pavēles iegūst likumīgu spēku tikai tad, kad tās kontrasignē attiecīgais ministrs. Parlaments pat lielā mēra regulē monarha personīgo dzīvi – laulības, galmu, dienestu.
5. Parlamentārismā iespējams izdalīt 4 atsevišķas deleģēšanas pakāpes: (1) no vēlētājiem uz likumdevējā ievēlētajiem priekšstāvjiem; (2) no deputātiem uz valdības vadītāju; (3) no valdības vadītāja uz atsevišķiem ministriem; (4) no ministriem uz ierēdņiem.
6. Par parlamentārisma galvenajām priekšrocībām tiek uzskatītas dalīšanās varā, ciešāka sadarbība starp dažādām valsts institūcijām un savstarpējā atkarība, mērenāks politikas stils, reprezentatīvāka darbība un iespēja politiskajām minoritātēm ražīgāk iesaistīties politikas veidošanā.
7. Parlamenta virsvara izriet no apstākļa, ka parlamentārismā ir tikai viens tautas suverēnās gribas paudējs un iemiesojums, kas izraudzīts tiešās vēlēšanās – likumdevējs. Tas piešķir parlamentam īpašu statusu un īpašu ietekmi visā demokrātiskajā politiskajā sistēmā.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,98 €
Work pack Nr. 1327696
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register