Speciālā procesuālā aizsardzība ir cietušo, liecinieku un citu personu, kuras liecina vai liecinājušas kriminālprocesā par smagiem vai sevišķi smagiem noziegumiem, kā arī nepilngadīgo, kas liecina par Krimināllikuma 161., 162. un 174.pantā paredzētajiem noziegumiem, un personu, kuru apdraudējums var ietekmēt minētās personas, dzīvības, veselības un citu likumisko interešu aizsardzība.
Personas dzīvības, veselības un mantas reāls apdraudējums, izteikti reāli draudi vai arī ziņas, kas procesa virzītājam dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka apdraudējums var būt reāls sakarā ar šīs personas sniegto liecību, ir speciālās procesuālās aizsardzības iemesls.
Apdraudētās personas, tās pārstāvja vai aizstāvja rakstveida iesniegums un procesa virzītāja ierosinājums ir pamats speciālās procesuālās aizsardzības noteikšanai.1
Sakarā ar to, ka operatīvie pasākumi, ko pielieto personu speciālajai un speciālajai procesuālajai aizsardzībai, ir tehniski sarežģīti un prasa ievērojamus finansiālos līdzekļus, kā arī materiālos un cilvēku resursus, nepieciešams nodrošināt, ka šādi pasākumi tiks piemēroti tikai reāla un ilgstoša personas apdraudējuma gadījumā, citos gadījumos izmantojot tikai procesuālus aizsardzības pasākumus. Tāpat jāņem vērā, ka apdraudējuma pakāpe var mainīties aizsardzības pasākumu gaitā un pēc zināma laika operatīvie pasākumi vairs nav nepieciešami. Ņemot vērā, ka budžeta līdzekļi liecinieku un cietušo aizsardzībai tiek piešķirti vienreiz gadā, šādā situācijā līdzekļi var tikt neracionāli iztērēti un gada beigās nebūs iespējams veikt sarežģītus operatīvos pasākumus.
…