Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:854475
 
Author:
Evaluation:
Published: 26.05.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 3 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Ievads    3
2.  Partiju veidošanās    5
3.  Partiju finansēšana    8
4.  Partiju sistēma    10
5.  Politiskās partijas Latvijā    11
6.  Izmantotā literatūra    13
Extract

Politiskās partijas ir patstāvīgas organizācijas, kas cenšas iegūt lēmēju varu politiskajā sistēmā, parasti vēlēšanu ceļā. Politiskajām partijām ir dažādi veidi, tomēr to galvenās funkcijas ir līdzīgas. Partijas ir relatīvi vienots organisms, kas izstrādā priekšlikumus, kas vērsti izvirzīto mērķu sasniegšanai, tās virza valdību un organizē administrāciju, tās darbojas kā socializācijas un elites komplektēšanas aģenti. Politiskās partijas pastāv tikpat ilgi, cik ilgi politiskā sistēma kopumā. Partiju savstarpējā konkurence ir raksturīga liberālās demokrātijas iezīme. Pēc politologu datiem vairāk nekā simts valstīs funkcionē vairāk par 500 partijām.
Ievērojot politisko partiju nozīmīgo lomu sabiedrības politiskajā dzīvē, ir likumsakarīga interese par politiskajām partijām. Šī interese visaktīvāk izpaužas tieši parlamenta vēlēšanu laikā, jo sabiedrībai vienmēr ir kādas problēmas, kuras tā cer atrisināt ar kādas, sev pieņemamākās partijas izvirzīšanos. Partijas ir galvenie politiskie aktieri valdību veidošanā un saglabāšanā. Vairāk nekā pēc pusgadsimta E.Šatšneiders (1892-1971) atzina, ka mūsdienu demokrātiju nav iespējams saglabāt bez politiskajām partijām. Tām ir centrālā vieta mūsdienu koncepcijās par demokrātisko procesu.
Viens no vecākajiem partiju skaidrojumiem radās 19.gs. un tiek uzskatīts par vienu labākajiem līdz pat mūsu dienām: „Politiskās partijas ir organizācijas, kas vēlēšanu sacensībā cenšas gūt uzvaru cīņā par varu, sacenšoties ar vienu vai vairākām līdzīgām organizācijām”.
Partijām ir nepieciešams noteikts tādu dalībnieku daudzums, kurus vieno noteikti mērķi un ideoloģijas. Vissvarīgākā partiju iezīme ir to cīņa par deputātu mandātu iegūšanu valsts parlamentā un pašvaldībās. Daudzi Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka partijas ir nelielas grupas, kas darbojas šauru, savtīgu interešu aizstāvībai. Tomēr tas nebūtu korekts apgalvojums. Tiesa, partijām katrā ziņā nav jābūt milzīgām organizācijām ar daudziem miljoniem biedru. Biedru kopējie uzskati ļauj partijām ne vien pastāvēt kā vienotām organizācijām, bet arī izstrādāt saskanīgus priekšlikumus, kas vērsti uz izvirzīto mērķu sasniegšanu. Ideoloģija arī palīdz piesaistīt partijai jaunus biedrus un izšķirties par neparastas problēmas risinājumu.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register