SECINĀJUMI
Rakstot šo referātu es radu atbildes uz vairākiem jautājumiem, kas iepriekš man nebija pietiekami skaidri un kuri bija jāizpēta padziļināti.
Es uzzināju, kas ir profesiju klasifikators un kādam mērķim to izmanto. Kā izrādās Profesiju klasifikators, lai gan diezgan primitīvā veidā, taču tika ieviests izmantošanai jau 1994.gadā.
Šajā laikā Profesiju klasifikators tika definēts kā “kodu sistēma”.
Kopš 1994.gada līdz 2010.gadam nemitīgi noteikumi tika mainīti un 2010.gada 1.jūnijā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr.461, līdz šim brīdim tie tika grozīti četrpadsmit reizes, tāpēc droši var apgalvot, ka Profesiju klasifikators gluži kā “dzīvs organisms” turpina augt un pilnveidoties un ikviens publisko tiesību subjekts var iesniegt savus priekšlikumus Profesiju klasifikatora aktualizēšanai.
Pētot informāciju par Profesiju klasifikatoru, es uzzināju, ka profesijas ir iedalītas 10 pamatgrupās, kas savukārt iedalās apakšgrupāsun mazajās grupās. Es izpētīju situāciju Latvijā pēdejo divu gadu laikā, izmantojot informāciju par atsevišķiem mēnešiem un secināju, ka kopumā salīdzinot ar 2015.gadu, 2016.gadā darba vietu skaits valstī ir pieaudzis. Visvairāk darba vietas tiek piedāvātas 2. pamatgrupā ( “Vadītāji”) un 5.pamatgrupā (“Pakalpojumu un tirdzniecības darbinieki”). Pēc 2016.gada jūlijas VID statistikas datiem juristiem pieejamas 2009 darba vietas, juriskonsultiem mazāk – 1167 vietas.
Uzzināju arī kas ir Profesiju standarti, līdz 01.01.2016 tā bija definēta kā “ Profesiju klasifikatora sastāvdaļa, kas nosaka prasības kvalifikācijai,pamatuzdevumu veikšanai, izglītības līmenim, zināšanām un prasmēm,” taču no 01.01.2016 Profesiju standarti vairs netiek pievienoti Ministru Kabineta noteikumiem Nr.461.
Secināju, ka Profesiju klasifikatora un Profesiju standarta lietošana būtiski atvieglo darba devēja dzīvi, jo pieņemsim izskatot potenciālā darba ņēmēja CV jeb “dzīves aprakstu” , darba devējs var secināts cik kvalificēts un prasmīgs ir šis cilvēks, jo Profesiju klasifikatora lietošana ir obligāta visā valstī un pieņemot darbā darbinieks tiek nolīgts atbilstoši savām prasmēm un kvalifikācijai un profesijas standarta apraksts ir neatņemama darba līguma sastāvdaļa.
…