Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:399002
 
Evaluation:
Published: 07.04.2006.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Pirmie akadēmiski izglītotie latviešu filozofi 19. gs. beigās


Jēkabs Osis (1860- 1920)- latviešu filozofs ideālists. Mācījās Tērbatas universitātē, vēlāk arī šās universitātes profesors, Vēstures un filoloģijas fakultātes dekāns; no 1918. gada strādāja Voroņežas universitātē. G. Teihmillera skolnieks. G. V. Lleibnica un R. H. Loces ideju ietekmē J. Osis izveidoja t. s. kristisko personālismu, domāja, ka īstenā realitāte ir psihisks centrs- montāžu sistēma. J. Osis par savu skolotāju uzskatīja filozofus P. Jurēviču, P. Dāli.
19.gs. beigās garīgās kultūras apritē ienāk arī akadēmiski izglītoti latviešu filozofi, un līdz ar to var runāt par profesionālās filozofijas sākumu.
Profesionālisms apskata esamību kā aktīvu garīgumu kopumu, ko sastāda dinamiskas garīgās substances vienības. To aktivitāte parādās apziņas un gribas saskaņā. Tās saskaņot spēj tikai cilvēks, tāpēc, kas sevi apliecina brīvas gribas izpausmēs, t.i., kā personība, ir garīgās substances pamatvienība. Esamības sākotnējais cēlonis- augstākā garīguma personificējums, kura substance aptver visu pasauli. Garīguma izpausmei personībā piemīt tieksme tuvoties augstākajam garīgumam un ar to savienoties. Lai gan personības substancionālais ‘’es’’ šo tieksmi realizē pārsvarā neapzināti, tomēr nav pasīvs, jo spēj mērķtiecīgi darboties un iemiesot savu būtību jaunās garīgās un materiālās vērtībās. J. Osi par savu skolotāju uzskatījuši vairāki pazīstami filozofi, tomēr kā atsevišķs virziens personālisms Latvijā tālāko attīstību nav guvis.

Pēteris Zālīte (1864- 1939) devis nozīmīgu ieguldījumu I. Kanta filozofijas vērtēšanā un popularizēšanā Latvijā. Skaidrojot Kanta mācību par brīvību, P. Zālīte akcentē morāles principu saskaņojumu transcendentālos postulātos un augstākās garīgās vērtībās. Viņš uzsver, ka lai šos principus realizētu, nepieciešama gribas brīvība. Apcerējumā par Nīči filozofs vēršas pret pārcilvēka idejas vienkāršotu izpratni un pārcilvēka tipa parādīšanos dzīvē uzskata par morāli kaitīgu.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,48 €
Work pack Nr. 1190876
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register