Ikvienas organizācijas darba efektivitāti ietekmē daudzi faktori un psiholoģiskais klimats ir viens no būtiskākajiem. Jebkuru darba ņēmēju, stājoties jaunā amatā, ļoti interesē jautājums, ko darba intervijas beigās parasti gan neuzdod, bet, kas ir otrs svarīgākais tūlīt pēc atalgojuma – tas ir jautājums par to, kāds ir psiholoģiskais klimats nākamajā darba vietā.
Vadītājam ir noteicošā loma labvēlīga psiholoģiskā mikroklimata izveidē, tāpēc darbā paplašināti izvērtēts, kādām kompetencēm, prasmēm un iemaņām mijiedarbojoties, organizācijā veidojas labvēlīga un droša iekšējā vide. Plašāk analizēti tiek sekojošie faktori: darba vieta, emocionālā inteliģence, komunikācijas prasme, iespējamās problēmas, sapulču vadīšana, kritikas izteikšana, kā arī motivēšana. Tiek vērtēta arī vadītāja kā līdera un personības loma organizācijas darbībā.
Ikvienam cilvēkam ir vienlīdzīgas tiesības uz:
a)uz darbu;
b)uz taisnīgiem, drošiem un veselībai nekaitīgiem darba apstākļiem;
c)uz taisnīgu darba samaksu. 1
Atšķirīgas attieksmes aizliegums noteikts:
a.dibinot darba tiesiskās attiecības;
b.darba tiesisko attiecību pastāvēšanas laikā, it īpaši paaugstinot darbinieku amatā, nosakot darba apstākļus, darba samaksu vai profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu;
c.uzteicot darba līgumu.2
Lai gan Darba likums nosaka vispārīgu atšķirīgas attieksmes aizliegumu visās darba attiecību stadijās, tomēr Darba likumā atsevišķās darba attiecību situācijās ir noteikts detalizētāks regulējums, piemēram, darba intervijā un darba samaksā.
Ar darba aizsardzību saistītie jēdzieni ir definēti Darba aizsardzības likumā.…