Uzmanība ir cilvēka psihes īpašība, kas izpaužas kā koncentrēšanās un koncentrēšanās uz noteiktiem objektiem, vienlaikus uz noteiktu laiku novēršot uzmanību no citiem objektiem.
Indivīds neapstrādā visu informāciju, ko viņš saņem no apkārtējās pasaules. No visiem stimuliem, kas iedarbojas uz cilvēka organismu, tiek atlasīti tikai tie, kas ir saistīti ar katra indivīda vajadzībām un interesēm, ar viņa vēlmēm, mērķiem, uzdevumiem. T.i., uzmanība ir atkarīga no indivīda vajadzībām un interesēm, no objekta novitātes pakāpes. Tādējādi skaļi trokšņi un spilgtas bildes piesaista uzmanību. Tas nav tikai tāpēc, ka tās ir intensīvākas, bet gan tāpēc, ka šāda reakcija ir atbilde uz dzīvas būtnes vajadzību pēc drošības.
Uzmanības problēmas ir pētījuši tādi izcili zinātnieki kā T. Ribo, D. N. Uznadze un P. J. Galperins.
Uzmanības psiholoģijas eksperimentālā izpēte vienmēr ir saskarusies ar zināmām grūtībām, un tās izpētei trūka atbilstošu metožu. Lielākā daļa psihologu ir nonākuši pie secinājuma, ka šobrīd, veicot eksperimentus, nav iespējams atbildēt uz jautājumu par uzmanības būtību. Uzmanības izpēte ir saistīta ar daudziem neatrisinātiem un sarežģītiem jautājumiem, kā arī ar problēmām, kas vēl nav pilnībā definētas gan fizioloģiskā, gan psiholoģiskā līmenī.…