III gadu simteņa sākumā pr. m. ēras Itālijas apvienošanas process Romas vadībā. Rodas tā laika apstākļos milzīga valsts, kas aptver gandrīz visu Itāliju. Apvienošanas process bija ilgstošs un saistīts ar daudziem grūtiem Romas kariem pret Itālijas kopienām, kuras galu galā uzvarēja un iekļāva Romas valsts sastāvā ar tā saukto “ sabiedroto” tiesībām, kaut gan tās neatlaidīgi pretojās. Itālijas pakļaušanu nostiprināja Romas valsts varu. Šā laikmeta antīkie rakstnieki stāsta mums par to, kā Roma arī tālāk turpināja savu lielo iekarojumu politiku, kuras mērķis bija iekarot visas tai laikā pazistāmās zemes un iekļaut tās Romas valsts sastāvā. Polibijs un Flors liecina mums, kā Roma uzvaras gājienā pārstaigājusi Eiropu, Āfriku un Āziju, pamazām pakļaujot savai gribai visas zemes Vidusjūras baseinā. “ Izceļoties ar savu spēku un jaunumu, tā ( Roma) tagad varēja jau domāt apņemt visu pasauli”. 1
Romas republikas vēsturē visu I gs. pr. m. eras turpinājās nežēlīga šķiru cīņa, vergu sacelšanās un pleba nemieri. Spartaka sacelšanās bija it kā tās apspiesto sociālās kustības noslēguma posms, kas ilga vairāk nekā 60 gadu. Viss šis pilsoņu kara un asās šķiru cīņas laiks it kā pabeidzās ar lielo vergu sacelšanos Spartaka vadībā.
Jau Sullas laikā tendence nodibināt militāristu varu radīja ar lielu spēku politiskās cīņas uzliesmojumu; ar to arī sākās pilsoņu kari, kas norisinājās I gds. pr. m. eras visā otrā pusē. Ir zināms, ka šais apstākļos radās Marija savienība ar populāriem, ar demokrātiski noskaņotām masām.…