Izvēlēties aplūkot romiešu tiesību attīstību un to pārņemšanu Latvijā mani pamudināja tas, ka iepazīstoties ar tiesību vēsturiskās attīstības gaitu es secināju, ka ļoti lielu un nepārvērtējamu iespaidu uz tiesību attīstības gaitu ir atstājušas senās romiešu tiesības, kuras gan Eiropas, gan Latvijas tiesībām ir devušas galvenos pamatus un idejas.
Saskaņā ar romiešu mitoloģiju Romas pilsētu dibinājuši Romuls un Rems, Latijas pilsētas Albalongas valdnieka mazdēli. Patiesībā Romas pilsēta veidojās citādi. Zinātnieki konstatējuši, ka 10. un 9. gs. p.m.ē.1 Palatīna pakalnā atradušās latīņu ciemu tipa apmetnes, bet Kvirināla pakalnā - sabīņu apmetnes, kas apvienojās, lai aizsargātos pret apkārtējām kalniešu ciltīm un padarītu drošu Sāls ceļu. Ap 7./6. gs. miju p.m.ē.2 šī teritorija nonāca etrusku kundzībā, un tikai tad Roma kļuva par pilsētu, kurā bija etrusku valdnieks. Daudzi vēsturnieki uzskata, ka Romas nosaukums cēlies no etrusku dižciltīgās dzimtas Ruma vārda. Ar lielu notekkanālu nosusinātā ieplakā izveidoja laukumu - forumu kā pilsētas tirgus, politisko un sakrālo centru. Tika uzcelti tempļi un citas celtnes. Valdnieka pils atradās Kapitolija pakalnā , kur uzcēla arī pilsētas galvenā dieva - Jupitera templi. Romā apmetās valdnieka karavīri, arī zināms skaits etrusku amatnieku un tirgotāju. Tādējādi Romas sākotnējie iedzīvotāji bija latīņi, sabīņi un etruski. Roma etruskiem bija svarīgs stratēģisks punkts, tirdzniecības vieta, kā arī centrs, no kura tika īstenota kundzība pār Latiju. Tāpēc Roma strauji auga un nostiprinājās. Tā bija tipiska pilsētvalsts, līdzīga grieķu arhaiskā laikmeta polisai.
Roma, tās pastāvēšanas sākumā bija arī valsts, kuras plašās teritorijas un valdījumi pletās no Atlantijas okeāna līdz Melnajai jūrai, no Ziemeļāfrikas līdz Britānijai. Arī ģeogrāfiskie apstākļi bija ļoti labvēlīgi tam, lai Romas pilsētvalsts izceltos Apenīnu pussalas rietumu daļā.
Tibras upe līdz pašai Romai bija kuģojama, bija ļoti labvēlīgi apstākļi zemkopībai un lopkopībai.
Romas valsts attīstību var iedalīt trijos posmos:
Romas valsts veidošanās jeb Ķēniņu laikmets (8 - 5 gs. p.m.ē.)
Republikas posms (4 - 1 gs. p.m.ē.)
Monarhijas laikmets ( 27 g. p.m.ē.- mūsu ēras 476. gads).…