Tātad, šī pētījuma mērķis ir noskaidrot, kurās jomās Saeimas komisijas ir aktīvākas likumprojektus izstrādāšanā. Pētījumā izvirzīta hipotēze: Saeimas komisiju aktivitāte likumprojektu ierosināšanā ir atkarīga no pastāvošajām problēmām valstī.
Pētījuma uzdevumi ir:
1.teorētiskā materiāla apkopošana par to, kas ir parlamenta komisijas un kādas ir to funkcijas un īpatnības
2.noskaidrot, kādas ir Saeimas komisijas;
3.izpētīt, kādi ir Saeimas komisiju izstrādātie likumprojekti, cik daudz no tiem tiek apstiprināti;
4.galveno secinājumu izdarīšana par to, kuras Saeimas komisijas ir visaktīvākās likumprojektu ierosināšanā un veiksmīgākās likumprojektu apstiprināšanas ziņā.
1. Komisiju loma parlamenta darbā. Teorētiskā perspektīva
Jebkuram parlamentam, ko veido ievēlētie vai ieceltie tautas pārstāvji, ir sava struktūra. Tas darbojas pēc noteiktiem principiem, ko organizē dažādi parlamenta elementi. Viens no svarīgākajiem parlamenta struktūras elementiem ir tā komitejas jeb komisijas.
Komitejas ir nelielas darba grupas, ko izveido, lai veiktu parlamenta darbu.1 Kopumā ņemot komitejas likumdevējā darbojas kā lēmumpieņemšanas mehānisms – tās darbojas, lai atrisinātu kolektīvo dilemmu. Ja visi lēmumi būtu saistīti ar parlamentu, tad tā locekļi nespētu tikt galā pat ar minimālu daļu no saviem pienākumiem.2 Spēcīgam parlamentam ir nepieciešama labi attīstīta komiteju struktūra. Komitejas ir efektīva parlamenta „darba zirgi”.3…