Pēdējos gados mūsu sabiedrībā ir jūtami pieaugusi interese par psiholoģiju, it īpaši par cilvēku attiecību veidošanos, konfliktiem un to risināšanu, pārliecināšanu, komandas veidošanu u.c. Tie ir jautājumi, kurus pēta īpaša psiholoģijas nozare – sociālā psiholoģija.
Par sava patstāvīgā darba tēmu psiholoģijā izvēlējos - saskarsmes īpatnības ar agresīvi noskaņotiem cilvēkiem manā darba laikā, jo strādāju policijas pārvaldes dežūrdaļā un maiņas laikā 24 stundas pēc kārtas iznāk nepārtraukti kontaktēties ar dažādiem cilvēkiem, no kuriem diemžēl lielākā daļa ir agresīvi noskaņoti. Agresīvi noskaņoti ir ne tikai likumpārkāpēji, bet arī cilvēki, kuri ir cietuši vai arī kļuvuši par dažādu notikumu aculieciniekiem.
Darba pirmajā daļā ir dots agresijas vispārējs raksturojums, analizēti dažādu autoru uzskati par to, kas ir agresija, kādi ir tās rašanās iemesli.
Otrajā daļā ir analizēta bērnu agresija, trešajā daļā pieaugušo agresija.
Darba ceturtajā daļā ir aprakstīts, kas ir saskarsme,kā sakarsme notiek dažādos cilvēku mijiedarbības līmeņos, kāda ir tās struktūra.
Piektajā daļā ir analizētas īpatnības sakarsmē ar agresīvi noskaņotiem cilvēkiem un kādā veidā panākt,lai arī šāda veida saskarsme būtu veiksmīga.
Darba nobeigumā dots īss visa darba kopsavilkums,tēzes un ieteikums.
Agresija ir uzvedība ar nolūku nodarīt citam kaitējumu, ciešanas. Lai gan biežāk agresija ir vērsta pret dzīvām būtnēm, tā var tikt virzīta arī pret lietām, piemēram, vandalisms. Ja cilvēkam ir nosliece uz šādu uzvedību, tad saka, ka viņam piemīt agresivitāte kā psiholoģiska īpašība. 1
Bioloģija māca, ka agresija ir fundamentāla katras dzīvas būtnes īpašība. Tā rāda, ka gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem agresija ir saistīta ar instinktu.
Agresija savā fundamentālajā nozīmē ļauj organismam izmantot apkārtējo vidi savu vitāli svarīgo vajadzību apmierināšanai. Šajā nozīmē agresija ir normāla.…