Savstarpējo attiecību veidošana ir ļoti sarežģīta, jo katrs indivīds ir tik atšķirīgi pēc sava rakstura, izturēšanās, dzīves veida, spējas valdīt pār sevi, vēlēšanās izprast to, ar ko nonāk saskarsmē. Saskarsmi ietekmē vairāki faktori, ka piemēram, indivīdu atšķirīgais socializācijas process, psiholoģiskās komunikācijas barjeras u.c. Šādas problēmas risināšana nebūt nav vienkārša un mēs bieži vien nezinām kā izturēties pret otru cilvēku, lai saskarsmes rezultāts būtu pieņemams abām pusēm.
Mūsuprāt, saskarsmi regulējošie faktori ir viena no interesantākajām tēmām psiholoģijā, jo veiksmīga saskarsme ir būtiska kā formālās, tā arī neformālās attiecībās. Veiksmīgas saskarsmes pamatā ir rūpīgs darbs ar sevi, tā ir arī iespēja kontrolēt dažādas dzīves situācijas, veicinot savu pašizaugsmi, attīstību un pozitīvu, noturīgu saskarsmi ar citiem cilvēkiem.
Iepriekšminēto iemeslu dēļ esam izvēlējušās tēmu „Saskarsmi regulējošie faktori”. Referāta gaitā vēlamies konkretizēt un izcelt galvenos saskarsmi regulējošos faktorus, veidojot secinājumus, cik ļoti nozīmīgi šie faktori ir reālās dzīves indivīdu saskarsmē.
1. Saskarsme
Saskarsme ir viena no cilvēka darbības patstāvīgām formām, un tās mērķis ir iedarboties uz saskarsmes partnera izturēšanos. Jebkuru mijiedarbību starp cilvēkiem sauc par saskarsmi. Saskarsme ir šaurāka nekā komunikācija. Tā var būt arī pašam ar sevi. [3;9]
Šī mijiedarbība parasti saistīta ar informācijas apmaiņu, turklāt informācija var būt ietverta jebkurā formā – vārdos, skatienos roku kustībās, balss intonācijas un citos veidos.
Saskarsmes iemaņas ir vienas no svarīgākajām dzīvē. Cilvēks piedzimst ar saskarsmes spēju taču tā nav nemainīga. Šī spēja ir jāattīsta un jāpilnveido visu mūžu. Attīstot saskarsmes iemaņas, uzlabojas attiecības ar citiem cilvēkiem, karjeras iespējas.…