Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

DiscountGreat deal: today with a discount!

Regular price:
0,99
You save:
0,11 (11%)
Discounted price*:
0,88
Purchase
Add to Wish List
ID number:949634
Evaluation:
Published: 19.01.2003.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 2 units
References: Not used
Extract

Ievads
Jau trešajā gadsimtā pirms mūsu ēras cilvēki apzinājās, cik liels spēks piemīt fokusētai Saules gaismai. Lai atvairītu uzbrukumu Sirakūzām (Sicīlijā), sengrieķu matemātiķis Arhimēds (287-212 p. m. ē.) bija ieteicis lielisku ideju izmantot milzīgus spoguļus, kas novirzītu spēcīgos Saules gaismas kūļus uz ienaidnieka kuģiem, izraisot to uzliesmošanu, Mūsdienās Saules enerģiju tiek izmantota daudz miermīlīgākiem mērķiem, turklāt, lai iegūtu šo tīro un atjaunojamo enerģiju, lieto dažādas tehnoloģijas un metodes. Saule dod mums enerģiju divos veidos – gaismu un siltumu. Daudzus gadus cilvēki izmantoja Saules enerģiju, lai padarītu mājokļus gaišākus un siltākus. Šodien sāk parādīties jau citi risinājumi.
Saule gada laikā uz Zemi raida aptuveni 200 miljardus kilovatstundu, kas vairāk nekā 10 000 reižu pārsniedz pasaules pieprasījumu pēc enerģijas. Tomēr Saules starojums nav pastāvīgs. Naktī, kad Saule norietējusi, tās starojumu saņemt nav iespējams. Tāpat arī, ja diena ir apmākusies, saules starojumu saņemam nepilnīgi. Tādēļ, pirms domāt par to, kā varētu izmantot Saules enerģiju vēlams pārdomāt – kāds ir ģeogrāfiskais platums, kurā dzīvojat, jo no tā atkarīgs Saules spīdēšanas laiks visa gada garumā. Tāpat jāpadomā par to, kāds ir raksturīgais klimats vidē, kurā dzīvojat. Te jānovērtē ne tikai mākoņu un miglu veidošanās biežums, bet arī piesārņojuma pakāpe.
Latvija atrodas zonā, kurā Saules starojums optimāli ir izmantojams laikā no aprīļa līdz septembrim, tomēr, 0,5 kvadrātmetru Saules baterija apvienojumā ar 3 kilovatu vēja ģeneratoru, pilnīgi spētu nodrošināt 4 cilvēku ģimenes māju, dodot pastāvīgus 250 kilovatus enerģijas vienā mēnesī.
Kā varam iegūt enerģiju no Saules? Siltumu – tas tā kā būtu skaidrs, jo katrs ir jutis, ka, pastāvot Saulē – paliek silti. Bet pastāv iespēja ne tikai ar Saules starojumu apsildīt ēku, uzsildīt ūdeni, bet arī iegūt elektrību. Saules starojumu tiešā veidā par elektrību pārvērš Saules baterijas.


Tiešā Saules enerģija
Kā jau pieminēju saule zemei dod gaismu un siltumu, un tās enerģiju var izmantot ļoti dažādi. Tiešā Saules gaisma ir svarīgs energoavots telpu apsildei. Caur logu stikliem istabā ieplūst gaisma, vienlaikus tie neļauj aizplūst siltumam, Priekšnosacījums šīs enerģijas optimālai izmantošanai ēku apsildē ir laba siltumizolācija un ventilācija, kas darbojas siltuma apmaiņas režīmā.
Saules siltumu var izmantot arī citādi.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register