Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:668734
 
Author:
Evaluation:
Published: 24.11.2008.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Sistēmisma pamatjēdziens    4
2.  Sistēmu īpašību izcelsme    5
3.  Sistēmanalīze    5
4.  Sistēmu makroskopiskā izpēte    6
5.  Sistēmu mikroskopiskā izpēte    7
6.  Sistēmisms un veselais saprāts    8
7.  Sistēmu klasificēšana    8
8.  Kibernētiskās sistēmas    10
9.  Secinājumi    12
  Izmantotā literatūra    13
Extract

Sistēmisma pamatjēdzieni

Sistēmisma pamatjēdzieni ir “sistēma”, “apkārtējā vide”, “sistēmas elements”, “mijiedarbība”, “sistēmas sastāvs”, “sistēmas uzbūve (struktūra)”, “sistēmas uzbūves (struktūras) hierarhija” un “sistēmas (sistēmas elementa) īpašības”.
Sistēma ir noteiktā vidē izdalīts mijiedarbojošos objektu kopums. Jebkura sistēma vienmēr pastāv vienotībā ar konkrētu vidi.
Apkārtējā vide ir viss, kas attiecīgajā sistēmā neietilpst. Parasti vide tiek uzlūkota kā diskrēta, tas ir, atsevišķos objektos dalīta.
Sistēmas elements ir sistēmas sastāvdaļa, kura tiek aplūkota kā tālāk nedalāma vienība un kurai ir raksturīgas noteiktas īpašības.
Mijiedarbība ir savstarpēja iedarbība starp sistēmas elementiem, kā arī starp sistēmu un apkārtējo vidi (starp sistēmas elementiem un vides objektiem).
Lai mijiedarbība norisinātos ir nepieciešami vismaz divi objekti, kas stājas savstarpējos sakaros: viens objekts iedarbību nodod, otrs- uztver vai arī abi nodod un abi uztver.
Sistēmas sastāvs ir visas sistēmas elementu klāsts. Piemēram, sistēmas “klases” sastāvs varētu būt šāds: 36 studenti, to skaitā 15 zēni (Andis, Mārcis...) un 21 meitene (Anna, Zane...); vielas sastāvs 59%zelts un 41% sudrabs.
Sistēmas uzbūves jeb struktūra būtībā ir sinonīmi, taču intuitīvajā sistēmā ar vārdu “uzbūve” visbiežāk saistās priekšstats par sistēmas sastāvu.
Sistēmas struktūrelementu savstarpējās attiecības: ir fundamentālas noteiktu iekšējo un ārējo mijiedarbību raksturotājas.
Sistēmas uzbūve jeb sistēmas hierarhija ir sistēmas uzbūves (struktūras ) līmeņa kopums. Jebkurš sistēmas elements arī var tikt uzlūkots par sistēmu, šīs sistēmas elementi- arī par sistēmām utt.
Sistēmas īpašības ir sistēmas un apkārtējās vides mijiedarbības process. Sistēmas īpašības atsedzas sistēmas un apkārtējās vides (vides objektu) mijiedarbībā: noteiktām mijiedarbībām atbilst noteikta īpašības.
Sistēmas īpašību jēdziens ir viens no centrālajiem Sistēmisma īpašību jēdzieniem ir viens no centrālajiem Sistēmisma pamatjēdzieniem, un dažādu sistēmu īpašību izzināšana un izmantošana ir mūsu praktiskās dzīves pamats. Sistēmai mijiedarbojoties ar apkārtējo vidi- tas nozīmē mijiedarbojoties ar dažādiem vides objektiem, šo objektu daudzveidība atsedz sistēmas īpašību daudzveidību.
Katrai sistēmai konkrētā vidē izpaužas noteiktas īpašības, un tas ir pamatā šīs sistēmas kā vienota veseluma izdalīšanai no apkārtējās vides. Sistēmas mūsu uzmanību pievērš tieši ar savām īpašībām.
Jebkura sistēmas īpašība tiek raksturota, norādot, kāda ir atbilstošā sistēmas un vides mijiedarbība. Vispirms fiksē vides (vides objekta) iedarbību uz sistēmu, pēc tam fiksē sistēmas atsaukšanos uz šo piedarbi.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register