3.Secinājumi
Ekonomiskā integrācija ir sociāli ekonomisks process, kas orientēts uz ekonomiskā labuma gūšanu. Starptautiskā ekonomiskā integrācija nojauc barjeras valstu starpā, kas izpaužas tirdzniecības nosacījumu atvieglošanā starp valstīm, reģioniem.
Ekonomiskās integrācijas iespaidā pasaulē izveidojušies ietekmīgi ekonomiskie valstu bloki, piemērām, PTO, ES, OPEC, NAFTA un citi.
Klasiski izdala sešas ekonomiskās integrācijas formas- preferenciālo tarifu sistēma (a system of preferential tariffs), brīvās tirdzniecības zona(free trade area), muitas savienība (custom union), vienotais tirgus (common market), ekonomiskā savienība (economic union) un pilnīga ekonomiskā integrācija (total common integration).
Starptautiskajam ekonomiskās integrācijas procesam ir gan trūkumi, gan priekšrocības. Galvenās priekšrocības ir iespēja tirdzniecībai ar atvieglotiem noteikumiem, kas ir izdevīgi gan ražotājiem, gan patērētājiem, kā arī apvienojoties, valstīm rodas lielāka ietekme pasaules tirgu- lielāka konkurētspēja. Galvenie trūkumi ir trešo valstu daļēja izolēšana no tirgus, kā arī nevienlīdzīgi ieguvumi no ekonomiskās integrācijas procesa.
Latvija nav izņēmums un ir tieši iesaistīta šajā procesā. Viens no galvenajiem panākumiem ir iesaiste ES tirgū un PTO, kas Latvijai dod priekšrocības, bet ,kā jau iepriekš minēts, šāda integrācija nozīmē arī kontroli, kas izpaužas ekonomiskās neatkarības mazināšanā un valsts orientācijā uz kopējiem mērķiem, ne individuāliem, valstij aktuāliem procesiem.
…