Mūsdienu valsts ekonomiskā dzīve ir nesaraujami saistīta ar citu valstu saimniecisko dzīvi. Ekonomisko attiecību kopumu, kas veidojas valstu starpā, zinām kā starptautisko ekonomisko attiecību sistēmu. Tā sevī iekļauj starptautisko tirdzniecību, kapitāla eksportu un importu, starptautiskās valūtas attiecības, darbaspēka kustību no vienas valsts uz otru un ekonomisko integrāciju.
Nav pasaulē nevienas valsts, kuras iedzīvotāji un firmas lietotu tikai savā zemē ražotās preces un pakalpojumus. Liela daļa patērēto preču ir ražotas ārzemēs. Tas nozīmē, ka ikvienas valsts ekonomika ir pasaules ekonomikas sastāvdaļa.
Globālajā ēkonomikā preces un pakalpojumi tiek apmainīti pāri nacionālajām robežām. Šo apmaiņu sauc par starptautisko tirdzniecību. No ārzemēm ievestās preces sauc par importu, bet izvestās par eksportu.
Mūsdienās starptautiskā tirdzniecība spēlē ļoti nozīmīgu lomu katras valsts ekonomikā. Tā rada papildus ieņēmumus valsts budžetā un plašākas iespējas uzņēmumiem. Toties lai starptautiskās tirdzniecības apstākļi būtu labvēlīgi, tie ir jāizveido un jāuzmana. Pastāv dažādi ierobežojumi, barjeras, papildus izmaksas tirgotājiem. …