Eiropas Savienība ir brīvprātīga valstu apvienība, kura izveidota kopīgu mērķu īstenošanai - iedzīvotāju ekonomiskās un sociālās labklājības nodrošināšanai, demokrātijas attīstībai, stabilitātes un drošības garantēšanai.
Eiropas Savienības galvenie darbības pamatprincipi ir šādi: 1) Demokrātiska sabiedrības pārvalde; 2) Brīva tirgus ekonomika; 3) Vispārējo cilvēktiesību ievērošana.
Liela nozīme Latvijas ekonomiskam stāvoklim ir brīvā tirgus ekonomika un Eiropas Savienības atbalsta maksājumi, kas izpaužas ar struktūrfondu līdzdalību un ES tiešiem maksājumiem (subsīdijām).
Valsts atbalsts ir jebkura uzņēmējdarbībai sniegta tieša vai pastiprināta valsts vai pašvaldību finansiālā palīdzība, kuras mērķis vai rezultāts ir attiecīgā uzņēmuma vai vairāku uzņēmumu konkurētspējas paaugstināšana. Viena no visizplatītākajām valsts atbalsta formām ir subsīdijas.
Nozare, kurai piešķir visvairāk subsīdijas ir lauksaimniecība, jo laukos ir nepieciešams veicināt lauksaimnieka iniciatīvu, efektīvu attīstību. Pēdējos gados situācija lauksaimniecībā būtiski mainās, un šīs izmaiņas ir cieši saistītas ar lauksaimniecības nozares spēju integrēties vienotā Eiropas koptirgū, līdz ar to jaunos aspektos kļuvuši aktuāli tādi jautājumi kā lauksaimnieku un lauku uzņēmēju saražotās produkcijas konkurētspējas palielināšana vietējā un ārvalstu tirgū; ārvalstu ilgtermiņa investīciju piesaistīšana kredītu vai līdzfinansējuma veidā; racionāla pašreiz pieejamo finansu resursu izmantošana, kā arī pilnīga to iespēju izmantošana, kas paredzēta Latvijas likumdošanā uzņēmēju netiešajam atbalstam. Šie motīvi un argumenti kopumā arī noteica manu darba tēmas izvēli – „Subsīdiju būtība un sistēma Latvijā un Eiropas Savienībā”.…