Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:568609
 
Author:
Evaluation:
Published: 21.02.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 8 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Kas ir estētiskais?    2
2.  Svarīgākās estētikas kategorijas    5
3.  Ar ko cildenais atšķiras no skaistā?    8
4.  Kur slēpjas estētiskā pārdzīvojuma būtība uztverot traģisko?    10
5.  Mākslas funkcijas    12
6.  Dizains, tā nozīme, izpausmes, nozares    15
7.  Mākslinieciskas vērtības apskats un vērtējums    18
  Izmantotā literatūra un avoti    21
Extract

Estētikas kā zinātnes pamatā ir metakategorija – estētiskais. Terminu “estētiskais” centrālās un universālās estētikas kategorijas apzīmēšanai sāka lietot 20.gs. 60.gados. (3; 76)
Vārdu “estētiskais” mēs lietojam samērā bieži, piemēram, runājot par preces estētiskajām kvalitātēm, estētisku vai neestētisku uzvedību, estētisko audzināšanu un tamlīdzīgi. (2; 3)
Tas, ko mēs saucam par estētisko, neveido kaut kādu šauru, specifiski norobežojamu jomu. Estētiskais pauž mūsu attieksmi pret dabu, zināmā mērā pavada jebkuru cilvēka darbību un tās rezultātus. Estētiskais savā objektīvajā būtībā un mūsu uztverē modificējas kā skaistais, cildenais, traģiskais, komiskais, graciozais, harmoniskais, dramatiskais, heroiskais, ideālais. Tas atklājas arī savā noliedzošajā attieksmē pret neskaisto, bezjēdzīgo, zemisko, disharmonisko. (3; 8 )
Estētiskais, kā galēji vispārināts jēdziens, raksturo īstenības estētiskās apgūšanas un tās rezultātu būtību, bet pārējās kategorijas atspoguļo šīs būtības attiecīgās izpausmes, modifikācijas. (3; 76 )
Spēja uztvert skaisto, cildeno, komisko un citus estētiskus fenomenus balstās uz cilvēka spēju jutekliski uztvert visdažādākās lietu īpašības – krāsu, skaņu, garšu. Taču ne viss, ko uztver jutekliski, ir estētisks. Estētiskais ir īpaša veida jutekliskais un dots ir tikai cilvēkam.
Piemēram, cilvēks un dzīvnieks redz vienu un to pašu, sajūt vienu un to pašu smaržu, tomēr dzīvnieki nespēj uztvert pasauli kā estētisku un arī viņu reakciju uz to nevar saukt par estētisku pārdzīvojumu.
Cilvēkam ik viena maņa var noderēt estētiskā uztverei. (2; 4)
Piemēram, man ejot mežā, pie jūras vai redzot augstu lidojam lidmašīnu, to redzot, izjūtot dažādas, meža vai jūrai raksturīgas smaržas gaisā, atmiņā uzpeld militārā dienestā pavadītie mēneši, tā laika biedri un draugi. Dienējot Izlūkdesanta bataljonā, šis laiks bija mana ciešāka un ilgāka saskarsme ar mežu, jūru un neaizmirstami lēcieni ar izpletni, tā bija mana ikdiena 18 mēnešu garumā.
Lai jutekliskais kļūtu par estētisko uztveres procesā jāiesaistās arī iztēlei, jūtām, domāšanai un citām psihiskām norisēm. Tādējādi estētiskā uztveres process ir vienlaikus gan juteklisks, gan intelektuāls. (2; 4)
Estētisko attieksmi un apziņu raksturo tādi jēdzieni, kā estētiskā uztvere, estētiskās jūtas, estētiskais baudījums, estētiskais novērtējums, estētiskā analīze, estētiskā koncepcija. Tās ir dažādas pakāpes ceļā no estētiskā jutekliskās uztveres, pārdzīvojuma uz estētiskā likumsakarību racionāli vispusīgu izpratni.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,98 €
Work pack Nr. 1208470
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register