Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:242987
 
Author:
Evaluation:
Published: 08.12.2003.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 4 units
References: Used
Extract

Agrāk maz domāju par cilvēku savstarpējām attiecībām, kādēļ viņi ir tik dažādi, ar tik dažādu pasaules uztveri un domāšanu. Tagad, kad esmu nonākusi pavisam jaunā vidē, tiekos ar cilvēkiem, kas arī ir sveši, saprotu, ka svarīgi ir izprast katra temperamentu un ar to sadzīvot. Jāsaka, ka tieši šo labo attiecību dēļ, kas izveidojas pēc savstarpējas sapratnes izveidošanās, ir vērts papūlēties, lai viens otru izprastu un pieņemtu. Tādēļ sāku nopietnāk mācīties par tipiem. Tomēr šī interese bija tikai no psiholoģiskā viedokļa, kas tomēr nepaskaidro kādēļ tieši šāds temperaments ir izveidojies, tādēļ nolēmu šo informāciju papildināt arī ar ziņām par fizioloģisko norišu lomu.


Cilvēka un augstāko dzīvnieku vispārējo izturēšanos (veseliem organismiem) vada centrālās nervu sistēmas augstākais nodalījums – lielās puslodes kopā ar zemgarozu. Galvas smadzeņu pusložu darbību nodrošina divi pamatprocesi – uzbudinājums un kavēšana. No šo pamatprocesu īpašībām ir atkarīgs augstākās neirālās darbības tips gan dzīvniekiem, gan cilvēkam. Ikdienas dzīvē redzam, ka cilvēki pēc rakstura ir ļoti dažādi un cilvēku uzvedība atšķiras pat vienādās situācijās. Arī dažādu dzīvnieku izturēšanās vienos un tajos pašos apstākļos ir atšķirīga. Šo atšķirību cēlonis ir dažādie augstākās neirālās darbības tipi. Daļēji šo jautājumu bija atrisinājis ievērojamais sengrieķu ārsts Hipokrats, kas cilvēku uzvedības individuālās īpatnības izskaidroja ar „dzīvības sulu” (asinis, gļotas, dzeltenā un melnā žults) attiecībām organismā. Viņš uzskatīja, ka cilvēka temperamentu nosaka tas, kura „dzīvības sula” organismā ir pārākumā. Pēc temperamenta Hipokrats cilvēkus iedalīja sangviniķos, kuru organismā pārākumā ir asinis, flegmatiķos, kuru organismā pārākumā ir gļotas, holeriķos, kuru organismā pārākumā ir žults, un melanholiķos, kuru organismā pārākumā ir melnā žults. Hipokrats apbrīnojami precīzi bija izdalījis galvenos cilvēka temperamenta tipus, kaut arī viņa uzskati par temperamentu atšķirības iemeslu bija nezinātniski. Pavlovs Hipokrata sadalījumu izskaidroja savādāk –
„melanholiķu izdalīšana no visu pārējo ļaužu masas nozīmēja visu cilvēku sadali divās grupās: stiprajos un vājajos, jo dzīves komplicētībai, dabiski, ir sevišķi smagi jāgulstas uz cilvēkiem ar vājiem nervu procesiem un jāaptumšo viņu eksistence. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,48 €
Work pack Nr. 1125234
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register