Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:784687
 
Evaluation:
Published: 17.03.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 18 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads   
1.  Tiesību jēdziens un tā izpratne vēsturiskā aspektā   
1.1.  Platona uzskati par tiesībām   
1.2.  Tiesību jēdziens vēsturiskās tiesību teorijas izpratnē   
1.3.  Tiesību jēdziens dabisko tiesību teorijas izpratnē   
1.4.  Tiesību jēdziens psiholoģiskās tiesību teorijas izpratnē   
1.5.  Tiesību jēdziens normatīvās tiesību teorijas izpratnē   
1.6.  Tiesību jēdziens socioloģiskās tiesību teorijas izpratnē   
1.7.  Tiesības juridiskā pozitīvisma kā tiesību doktrīnas izpratnē   
1.8.  Tiesību jēdziens teoloģiskās tiesību teorijas izpratnē   
2.  Tiesību jēdziens un tā pielietojums mūsdienās   
  Nobeigums   
Extract

Lai būtu iespējams sekmīgi apgūt un izprast pastāvošo tiesību sistēmu un esošās tiesību nozares, svarīgi ir noskaidrot, kas tiesību teorijā tiek saprasts ar jēdzienu “tiesības”. Lai gan mācību literatūrā ir atrodams pietiekoši liels materiālu klāsts, kas attiecināms uz tiesībām, tiesību jēdzienu, uzreiz jānorāda, ka vēl līdz pat šim laikam nav atrasta precīza un viennozīmīga tiesību jēdziena definīcija. Tiesību jēdziens un tā izpratne ir veidojusies ļoti ilgā laika posmā un tiesību jēdziena definīcijas ir mainījušās, mainoties laikam un sabiedrībā valdošajiem uzskatiem. Katrā gadsimtā gan filozofi, gan tiesību speciālisti ir mēģinājuši izskaidrot, kas ir tiesības un kas ir to rašanās pamatā. Tiek uzskatīts, ka Imanuela Kanta atziņa par to, ka “juristi vēl meklē tiesību jēdzienu”, ir aktuāla arī šodien, jo ir daudz un dažādi viedokļi par to, kas tad ir tiesības, bet vienotas definīcijas nav. Vēl vairāk – atsevišķi autori ir izteikuši viedokli, ka “juristi nekad neatradīs skaidrojumu tiesībām, tieši tāpat kā dabas pētnieki nekad neatbildēs uz jautājumu, kas tā tāda daba vispār ir.”1
Kādi ir laika gaitā izteiktie viedokļi par tiesību jēdzienu, par tiesību būtību un to rašanās pamatiem, kādas tiesību definīcijas ir izveidotas, kādi elementi tiek uzskatīti par būtiskākajiem tiesībās, ko ar tiesībām saprot šodien – to noskaidrot ir šī darba mērķis.
Pētījumā galvenokārt izmantotas pētnieciskā, analītiskā un salīdzinošā metodes. Darbā sākotnēji uzmanība pievērsta tiesību jēdziena noskaidrošanai dažādu autoru un tiesību doktrīnu izpratnē, pēc tam apskatīta tiesību jēdziena izpratne un tiesību jēdziena pielietojums šodien.
Secinājumi un priekšlikumi izteikti, vadoties no pētījuma laikā gūtajām atziņām, kā arī ņemot vērā literatūrā paustos viedokļus.
Ņemot vērā to, ka tiesību izpratne ir atkarīga no konkrētās tiesību teorijas, kuras pārstāvji bija attiecīgajā laikā dzīvojošie un strādājošie filozofi un tiesību speciālisti, katra no tiesību teorijām un tās ietvaros izvirzītās tēzes par tiesību jēdzienu tiks apskatītas atsevišķi.

1.1.Platona uzskati par tiesībām

Platons dzīvojis 427.-348.g. pirms Kristus. Viņš ir viens no izcilākajiem sengrieķu filozofiem. Platons savu mācību radīja, pamatojoties uz Sokrāta, pitagoriešu, Parmenīda u.c. mācības. Pēc saviem politiskajiem uzskatiem Platons bija Atēnu aristokrātijas pārstāvis, Savus politiski tiesiskos uzskatus viņš ir paudis dialogos "Valsts", "Politiķis" un "Likumi", tādejādi liekot pamatus politiskās domas un tiesību sistēmas tapšanā Senajā Grieķijā. Šajos dialogos viņš atspoguļo politikas un cilvēku dzīves saprašanas mākslu. Pēc Platona domām neapšaubāms ir fakts, ka tiesību kā normu pamatā ir taisnīguma princips. …

Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,48 €
Work pack Nr. 1198070
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register