IEVADS
Latvija ir ceļā uz valsti – valsti, kuras pamatus veido tiesiskums un sociālais taisnīgums. Valsti, kurā tiek garantētas sociālās, ekonomiskās un kultūras tiesības, kā arī politiskās brīvības, kuras atbilst vispāratzītām starptautiskām cilvēktiesību normām. Šī tiesiskas valsts pamatideja ir nostiprināta arī 1990.gada 04.maijā Deklarācijas “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” 8.punktā.
Cilvēka tiesības tiek realizētas ar starptautiskiem tiesību aktiem un katrā valstī pieņemtajiem iekšējiem tiesību aktiem, kas ietver cilvēka tiesību normas tiešā vai pastarpinātā veidā. Katras valsts sūtība un arī pienākums ir nodrošināt šajā valstī dzīvojošo cilvēku pamattiesības un pamatbrīvības, kuras formulētas tiesību veidā pašā valstī vai kuras izriet no starptautiskiem tiesību aktiem, kurus izstrādājušas vai kuriem pievienojušās konkrētās valstis.
Par cilvēktiesību īstenošanas mehānisma būtisku sastāvdaļu kalpo tiesību normas un tāpēc tiesību normu teorijai ir jāatbilst tiesiskas valsts pamatvērtībām un pamatprincipiem. Tai jābūt tādai, lai spētu efektīvi šīs cilvēktiesības nodrošināt.
Tiesiskas valsts principu realizācija ietver sevī ne tikai formālu likumību, bet arī taisnīgumu. No šīs atziņas izriet, ka tiesībām piemīt divas puses – likumiskā (formālā) puse un tiesiskā (saturiskā) puse. Tiesiska valsts raksturojas ar šo vērtību apvienošanu. Likumam ir jābūt tiesiskam. Ja tiek respektēta tikai viena no minētām vērtībām, tad var tikt apgrūtināta tiesību realizācija vai arī var tikt provacēta likuma izmantošana nehumāniem mērķiem.
Tiesiskā valstī jābūt augstai un stabilai tiesiskai kārtībai: tiesību normu savstarpējai saskaņotībai; likuma prioritātei pār visu varas institūciju un amatpersonu padotību likuma priekšā; valsts un pilsoņu savstarpējai atbildībai; personu likumisko tiesību un brīvību garantētību.
Savā darbā es apskatīšu tiesību nomu jēdzienu, nozīmi, tiesību normu klasifikāciju un hierarhiju Latvijas Republikā, kā arī mēģināšu īsumā raksturot starptautisko tiesību normu vietu Latvijas Republikas tiesību normu sistēmā.
…