Vērtējot darījuma juridisko spēku ir jāņem vērā dažādi faktori. Katrā tiesiskā darījumā jāņem vērā dalībnieki, priekšmets, gribas izteikums, sastāvdaļas un forma.
Darījuma dalībnieki neietilpst darījumā, tie ir subjekti, kuriem darījums rada tiesiskas sekas. Vērtējot darījumu, jānoskaidro, vai tā dalībnieki bija tiesīgi slēgt darījumu, vai viņu griba izteikta brīvi, atbilstoši iekšējai gribai, cik konkrēts un likumīgs ir darījuma priekšmets, vai darījums par šo priekšmetu nav aizliegts, ierobežots, vai darījumā ir visas vajadzīgās sastāvdaļas un, vai ievērotas likuma prasības un pušu vienošanās par darījuma formu.
Tiesiska darījuma priekšmets ir visu darījumu būtiska sastāvdaļa, kas parāda, kādēļ darījums tiek slēgts.
Par tiesiska darījuma priekšmetu var būt tiklab darbība, kā arī atturēšanās no tās, un tiklab darbība, kuras mērķis ir nodibināt vai atdot lietu tiesību, kā arī darbība ar kādu citu mērķi.
1.1.Darbība kā tiesiska darījuma priekšmets
Noskaidrot darījumu priekšmetu nozīmē noskaidrot atbildi uz jautājumu par to, ko parādnieks ir apņēmies, kas viņam jāizdara. Šī atbilde vienmēr saistās ar kādu darbību, ietverot šajā vārdā arī atturēšanos no kādas darbības (bezdarbību). Ne vienmēr darbība izpaužas kādā materiālā objekta došanā. Tiesiskas attiecības, kā zināms, ir sabiedriskas attiecības, kurās tiesību subjekti savas tiesības un pienākumus rada ar gribas izpausmēm. Daudzos gadījumos pietiek ar apsolījumu dot lietu, veikt darbu, sniegt pakalpojumu, lai tiesiska attiecība būtu radusies. Lietas, darba rezultāta vai pakalpojuma došana var notikt vēlāk – saistības izpildes procesā. Ir gan arī tādi darījumi (reāllīgumi), kutos lietas došana ir darījuma slēgšanas procesa elements, tad darījuma priekšmets ir kas cits: dotās lietas atdošana vai samaksa par to.…