Pirmkārt, ko aprakstot tiesu sistēmu visumā, gribētos teikt par tiesu, ir tas ka tiesa it tiesību aizsardzības iestāde – valsts institūcija, kurai savā darbībā uz likuma pamata ir jānodrošina likumība un tiesiskā kārtība, jāaizsargā personu tiesības un brīvības, jāaizsargā valsts un sabiedrības intereses, jānovērš un jāpārtrauc likuma pārkāpumi, jāpiemēro valsts piespiedu līdzekļi pret personā, kuras pārkāp likumību un tiesisko kārtību. Kā jebkura tiesībsargākoša iestāde tā tiek organizēta, ievērojot likumību, humānismu, cilvēktiesības, sociālo taisnīgumu un atklātumu, jo, kā zināms visas tiesību aizsardzības institūcijas ir represīvas – tās tieši skar cilvēktiesības. Pati tiesa ir tieši paredzēta likumības un tiesiskās kārtības nodrošināšanai, kā arī personu tiesību, brīvību un likumisko interešu aizsardzībai.
Latvijas Republikā līdzās likumdošanas un izpildu varai pastāv neatkarīga tiesu vara. Bet kā teica bijušais Latvija Rpublikas Augstākās tiesas priekšsēdētājs G.Zemribo, nevar visas trīs varas tiesiskajā valstī sarindot horizontālā līmenī un saukt, piemērām tiesu varu par trešo varu. Jo ir zināms, ka visas trīs varas – likumdevējvara, izpildvara un tiesu vara – ir savstarpēji saistītas, savstarpēji viena otru papildina, un ja vajag arī piebremzē.1 Tiesu vara Latvijas Republikā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām, Augstākajai tiesai un Satversmes tiesai. Latvijā tiesu spriež tikai tiesa. Civillietas, krimināllietas un administratīvās lietas Latvijā izskata 41 tiesā, kuras sadalītas trīs līmeņos – 34 rajonu (pilsētu) tiesas, piecas apgabaltiesas un Augstākā tiesa.
Satversmes tiesa Latvijas Republikas Satversmē un Satversmes tiesas likumā noteiktās kompetences ietvaros izskata lietas par likumu un citu normatīvo aktu atbilstību Satversmei, kā arī citas ar likumu tās kompetencē nodotās lietas.…