Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:299518
 
Author:
Evaluation:
Published: 16.05.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 3 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
  Teorētiskā daļa    4
  Virsmas brīvā enerģija    4
  Virsmas spraiguma spēks    5
  Mazgāšanas līdzekļu ietekme uz virsmas īpašībām    6
  Praktiskā daļa    8
  Eksperimenta gaitas novērojumi    8
  Ūdens virsmas spraiguma koeficienta noteikšana    10
  Aprēķinu tabulas    11
  Secinājumi    22
  Izmantotā literatūra    23
  Anotācija    24
  Annotation    25
  Pielikumi    26
Extract

Teorētiskā daļa
Virsmas brīvā enerģija

Šķidrumu no apkārtējās vides atdala robežvirsma, ko sauc par šķidruma brīvo virsmu. Virsmas slānim tuvumā esošās molekulas atrodas citādos apstākļos nekā pārējās šī šķidruma molekulas. Aplūkosim molekulu, kas atrodas šķidruma iekšienē. Šai molekulai visapkārt ir tādas pašas molekulas, kas atrodas apmēram 10-9m attālumā viena no otras. Mijiedarbības spēki, kas iedarbojas uz šo molekulu, līdzsvarojas. Bet molekula, kas atrodas uz šķidruma brīvās virsmas mijiedarbojas gan ar šķidruma molekulām, gan ar šī šķīduma tvaika molekulām. Taču molekulu koncentrācija tvaikā ir daudzreiz mazāka nekā tā ir šķidrumā, šīs molekulas mijiedarbības spēks ar tvaika molekulām ir ievērojami mazāks nekā ar šķidruma molekulām. Līdz ar to rezultējošais spēks ir vērsts uz šķidruma iekšieni. Līdzīgi ir ar visām molekulām, kas atrodas robežslānī starp šķidrumu un apkārtējo vidi. Tā kā molekulu mijiedarbības spēki strauji samazinās, palielinoties attālumam starp molekulām, tad robežslāņa biezums ir vienāds ar dažiem starpmolekulu attālumiem.
Aplūkosim šķidruma molekulu robežslānī ar trauku. Te ir iespējami divi gadījumi:
• Molekulas mijiedarbības spēki ar trauka sienu molekulām ir lielāki nekā šķidruma molekulu mijiedarbības spēki;
• Šķidruma molekulu mijiedarbības spēki ir lielāki nekā aplūkojamās molekulas mijiedarbības spēki ar trauka sienas molekulām.
Kā vienā tā otrā gadījumā uz šķidruma molekulu darbojas nelīdzsvarots spēks. Pirmajā gadījuma tas vērsts uz trauka sienām, otrajā gadījumā uz šķidruma iekšieni.
Ja molekula pārvietojas no slāņa, kur šķidrums robežojas ar savu tvaiku, uz šķidruma iekšieni, tad tā veic pozitīvu darbu. Savukārt, lai pārvietotu molekulu no šķidruma iekšējā slāņa uz robežslāni, ir jāveic darbs pārējo molekulu pievilkšanās spēka pārvarēšanai. Tas nozīmē, ka šķidruma virspusē esošajām molekulām piemīt vēl papildus potenciālā enerģija salīdzinājumā ar šķidruma iekšienē esošajām molekulām. Molekulu vidējā kinētiskā enerģija nav atkarīga no molekulas atrašanās vietas šķidrumā. Kinētisko enerģiju nosaka tikai temperatūra.
Tādējādi šķidruma virsmas slānim salīdzinājumā ar tāda paša biezuma slāņiem šķidruma iekšienē piemīt papildus iekšējā enerģija, ko sauc par virsmas brīvo enerģiju un apzīmē ar Us. Šī enerģija ir proporcionāla šķidruma brīvās virsmas laukumam.
No mehānikas ir zināms, ka ķermenis vai ķermeņu sistēma spontāni pāriet tādā stāvoklī, kurā potenciālā enerģija ir vismazākā. Attiecībā uz šķidrumiem tas nozīmē, ka līdzsvara stāvoklī šķidrumam jāpieņem tāda forma, lai brīvās virsmas laukums būtu vismazākais. Bet noteiktam tilpumam vismazākā virsma ir lodes formas ķermeņiem. Tādējādi mijiedarbības spēku ietekmē jebkuram šķidrumam vajadzētu ieņemt lodes formu. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −1,48 €
Work pack Nr. 1179054
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register