1.Tirgus konkurences vispārīgs raksturojums
Šajā daļā autores atspoguļojušas tirgus konkurences vispārīgo raksturojumu, kā arī sniegta sīkāka informācija par monopoltirgu un oligopoltirgu un to veidiem.
Ekonomiskā tirgū nedrīkst saprast vietu , kurā notiek preču pirkšana un pārdošana. Bet tas ir jāapskata kā daudzšķautnaina ekonomisko attiecību sistēma. Terminu “tirgus” definēt nav vienkārši, jo mūsdienās pirkšanas , pārdošanas un mainīšanas veic ar dažādu sakaru ierīču starpniecību. Tādēļ tirgus gandrīz katrā grāmatā ir definēts savādāk. Viena no definīcijām ir definēta šādi : Tirgus ir īpašs mehānisms , kas savieno konkrētas preces vai pakalpojuma pircējus un pārdevējus. [3;15]
Tirgū darbojas trīs saimniekošanas subjekti ar noteiktu mērķi :
. mājsaimniecība - tā ir ekonomiska vienība , kas sastāv no vienas vai vairākām personām. Tirgus sistēmā mājsaimniecība veic divējādu lomu : pirmkārt , tās ir ekonomisko resursu īpašnieki un to piegādātāji tirgū ; otrkārt , mājsaimniecība vienlaikus ir patērētāji , jo tās par pārdotajiem resursiem gūst ienākumu naudas veidā , kuru izmanto nepieciešamo preču un pakalpojumu iegādei ar mērķi , lai iegūtu maksimālo derīgumu.
. uzņēmumi , firmas un nozares - tirgū darbojas kā ražošanas organizētāji. To mērķis ir peļņas maksimizācija.
. valdība - tirgū darbojas , lai īstenotu nodokļu politiku , ražotu sabiedriskās preces , regulētu ražošanu un virzītu to uz labāku galarezultātu sasniegšanu ekonomikā un iedzīvotāju vispārējās labklājības nodrošināšanai.
Tirgū nemitīgi mainās pieprasījuma un piedāvājuma proporcijas , līdz ar to veidojas dažādas tirgus formas. Atkarībā no pieprasījuma un piedāvājuma lieluma tirgu var iedalīt trīs daļās : monopols ( vienā pusē ir viens dalībnieks ) ; oligopols ( daļējs monopols , daži dalībnieki ) ; konkurences tirgus - polipols ( daudzi dalībnieki ). [4;8]
…