Pēdējā nacistiskās Vācijas valdība darbojās vēl 23 dienas pēc kapitulācijas. 1945. gada 5. jūnijā varu Vācijā pārņēma Sabiedrotie- ASV, Lielbritānija, Padomju Savienība un Francija. Katras okupācijas zonas augstākā priekšniecība bija attiecīgās valsts okupācijas armijas komandieris. Visi četri komandieri kopā veidoja Sabiedroto kontroles padomi, kam bija jārisina problēmas, kuras attiecās uz visām zonām.
Triju Rietumu okupācijas zonu administratīvās struktūras veidojās ar grūtībām. Sabiedroto Kontroles padomes ietvaros reāla sadarbība nenotika, tomēr ekonomikas atjaunošana prasīja plānošanu un ekonomisko sakaru veidošanu plašākos ietvaros par vienu zonu. Tādēļ 1947. gadā ASV un Lielbritānija nolēma apvienot savas zonas ekonomiskajā ziņā. Lai gan nelabprāt, vēlāk tam pievienojās arī Francija. Tas radīja Maskavas neapmierinātību.
Tomēr Padomju Savienība darīja visu iespējamo, lai nostiprinātu savu ietekmi Austrumvācijā. Visai ātri tika īstenota agrārā reforma un lielo rūpniecības uzņēmumu nacionalizācija. Jaunizveidotajā administrācijā padomju zonā tika iecelti komunisti un viņu atbalstītāji. Nacistu koncentrācijas nometņu vietā izveidoja padomju nometnes, kurās cilvēkus nereti ievietoja bez apsūdzības uzrādīšanas un bez jebkādām juridiskām sankcijām.…