VADĪTĀJA VARA, MENEDŽMENTA FUNKCIJAS UN TO REALIZĀCIJA UZŅĒMUMĀ
Vadīšanas process ir savstarpējā sakarība starp vadīšanas funkcijām, resursiem un uzņēmuma efektivitāti, bet vadītājs ir konkrēts darbinieks, kurš ietekmē darbinieku darbību (personu vai grupu), lai īstenotu organizācijas mērķus.
Kā vēsta teorija, vara ir potenciāla iedarbība uz darbinieku rīcību, lai sasniegtu organizācijas mērķus, tātad, lai panāktu efektīvu vadīšanu, vadītājam jālieto vara. Vadīšana ir reāla varas pielietošana. Sociologs R.Birsteda apgalvo, ka vara pastāv katrā organizācijā un atbalsta tās struktūru, bez varas nav organizācijas un nav kārtības. Zinātnieki J.Frenčs un B.Ravens izstrādājuši varas veidu klasifikāciju, saskaņā ar kuru pastāv pieci varas veidi:
o Formālā (tradicionālā) vara - to nosaka ieņemamais vadošais amats un vadītāja autoritāte šajā gadījumā ir pati par sevi saprotama. Padotie atzīst šo varas veidu kā likumsakarīgu, tāpēc tai pakļaujas neatkarīgi no rīkojuma vai pavēles pareizības un patikšanas. Vara tiek veidota uz tradīciju pamatiem, tā nepalīdz darbiniekiem sekmēt pilnveidošanos.
o Atalgojuma vara - tās pamatā ir vadītāja solītie apbalvojumi darbiniekiem par labi paveikto darbu. Tā ir vara, kas iegūta stimulējot padotos. Praktiski vadītājs ir atkarīgs no budžeta, organizācijas noteikumiem, instrukcijām, esošās likumdošanas, lai varētu pielietot šo varu un ne vienmēr attiecīga naudas summa, vai prestižs amats būtiski ietekmē darbinieka uzvedību;...
…