Nodokļi ir obligāti naudas maksājumi, ko valsts budžetā regulāri iemaksā jebkura persona, kas gūst ienākumus. Nodokļiem ir vairākas funkcijas: fiskālā – budžeta papildināšana, stimulējošā – palīdz attīstīt to, kas valstij attiecīgajā brīdī ir vajadzīgs, sadales – ar nodokļu starpniecību vienu personu līdzekļi pāriet citu personu rīcībā. Nodokļu pastāvēšana ir saistīta ar valsts pastāvēšanu. Jebkurai valdībai jāatrod līdzekļi valsts pārvaldes aparāta uzturēšanai un tā būtisko funkciju veikšanas nodrošināšanai. Nodokļu iekasēšana ir svarīgā valsts aktivitāte, kas ir saistīta ar izmaksām.
Akcīzes nodoklis ir specifisks patēriņa nodoklis, ko piemēro noteiktām patēriņa preču grupām, kuras ir saražotas vai tiek ievestas valstī. Akcīzes nodokļa mērķis ir ierobežot to preču patēriņu, kas ir kaitīgas apkārtējai videi un cilvēkiem, kā arī dot valstij ieņēmumus, apliekot ar papildu patēriņa nodokli (papildus pievienotās vērtības nodoklim) preces, kas nav pirmās nepieciešamības preces un kas neskar maznodrošinātos. Taču galvenais akcīzes nodokļa mērķis ir fiskālais, t.i., nodrošināt valsts budžeta ieņēmumus.
Tā kā akcīzes nodoklis kā patēriņa nodoklis Eiropas Savienības kopējā tirgū var būtiski ietekmēt konkurences apstākļus starp dalībvalstīm, tad Eiropas Savienībā ļoti strikti tiek reglamentēti nosacījumi akcīzes nodokļa piemērošanai..…